Вие имате прво да ја знаете вистината

Лукашенко: Доколку продолжат санкциите од Западот, Белорусија ќе го сопре транзитниот гас за Европа!

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко денеска изјави дека Белорусија би можела да го прекине транзитот на гас за Европа доколку западните санкции го доведат Минск во вонредна и кризна состојба.

Доколку нема друг начин како да се одговори на тоа, Лукашенко најави прекин на транзитот на гас. 

Доколку санкциите што ги воведуваат или ќе бидат воведени, нè доведат до вонредна и кризна состојба во иднина и доколку немаме излез како да одговориме на тие мерки и на тие санкции, ќе ја искористиме оваа брутална и остра мерка – изјави Лукашенко во интервју за турската РТВ ТРТ агенција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!