Вие имате прво да ја знаете вистината

Макрон во Будимпешта кај Орбан со помирувачки тон: „И покрај разликите можеме да работиме за Европа“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Будимпешта изјави дека Франција е подготвена да работи со Унгарија за Европа и покрај разликите во нивните политички ставови, зборувајќи со помирувачки тон пред француското претседавање со Советот на ЕУ следната година.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, исто така, подари маслиново гранче пред разговорите во Будимпешта. Тој рече дека Унгарија го почитува францускиот претседател и ги поддржува неговите напори да ја направи Европската унија понезависна во областа на одбраната, нуклеарната енергија и земјоделството.

Контрола на надворешните граници

Париз и Будимпешта имаат различни ставови за правата на ЛГБТ, владеењето на правото и демократските стандарди. Но, Макрон сака другите членки на ЕУ да ги поддржат приоритетите што тој ги постави за француското претседателство со ЕУ, кое започнува во јануари, вклучувајќи подобра заштита и контрола на надворешните граници на Унијата, наведува Ројтерс.

„Постојат политички разлики меѓу нас кои се добро познати, но постои и волја да работиме заедно за Европа и да бидеме лојални партнери“, рече Макрон по пристигнувањето во Будимпешта.

Макрон минатата недела рече дека го смета Орбан и за политички противник и за европски партнер.

„Односот на Унгарија кон претседателот Макрон е со почит“, рече Орбан пред средбата.

„Франција е дом на енциклопедисти, тие се најдобри кога станува збор за дефинициите, така што ги прифаќаме нивните дефиниции: неодамна слушнавме од господинот претседател дека сме политички противници, но во исто време и европски партнери.

И покрај помирливиот тон, Макрон испрати порака и до Орбан, започнувајќи ја својата посета на Будимпешта со положување венец на гробот на Агнес Хелер, унгарска филозофка која беше против Орбан.

Средба со опозицијата

Подоцна во текот на денот, тој треба да се сретне и со лидерите на опозицијата за да се обиде да го смени Орбан на изборите следната година, а ќе присуствува и на состанокот на Вишеградската група во која се Унгарија, Полска, Чешка и Словачка.

Во последните два месеци Орбан ги прими лидерите на француската крајна десница Марин Ле Пен и Ерик Земур, кандидати на претседателските избори следната година на кои Макрон ќе бара втор мандат.

И двајцата го поддржаа противењето на Орбан за имиграцијата, а Земур ја поздрави неговата одбрана на „идентитетот, суверенитетот и границите на неговата земја“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!