Вие имате прво да ја знаете вистината

Пандемијата ја турна Словенија во пеколот на зависности: Тинејџери земаат кокаин, деца се коцкаат, тргуваат со криптовалути и се проституираат

Словенија се бори со големо зголемување на зависностите. Покрај дрогата, зголемена е и стапката на зависност од игри на среќа, порнографија и криптовалути.

Пандемијата на коронавирус во март 2020 година не пречека неподготвени, што предизвика бројни психички проблеми, а кај некои симптомите се влошија, пренесува 24.ur.

– Поради затворањето поради пандемијата исчезнаа социјалните контакти, па почнаа и зависностите од игрите на среќа во кои многу луѓе загубија големи суми пари, објаснува терапевтот Миха Крамли, кој поголемиот дел од својата кариера се занимава со зависници.

Интересно е, вели тој, што зависниците се повеќе се луѓе кои инаку имале редовни примања и квалитетен семеен живот. Посебен проблем е појавата на еден вид „секта“ на антиваксери кои веруваат во теории на заговор за новиот коронавирус. Младите се собираат во групи и се обидуваат да ги убедат членовите на семејството дека короната не постои, дека децата треба да бидат исклучени од образовниот систем и дека мора да живеат сами.

Потрошувачката на алкохол, кокаин и други синтетички дроги е во пораст, а особено загрижува тоа што малолетниците нудат сексуални услуги на улица во замена за пари за купување дрога.

14-годишници на кокаин

– Возрасната структура на корисниците на кокаин е намалена. Имаме 14-годишни деца кои користат кокаин и имаме докази дека даваат сексуални услуги, рече Крамли.

-Трошев од 100 до 150 евра дневно на хероин. Не ни размислував каде да ги набавам. И понекогаш се прашувам каде ги добив и колку пари потрошив. Да штедев пет години, веќе ќе имав свој хотел, изјави момчето кое се претстави како „Тине“.

Хероинот му беше секојдневна рутина. Почнал да го зема за време на карантин. Почнал да експериментира со дрога бидејќи не бил прифатен во општеството поради неговата тежина. Уште во основно училиште, тој бил изложен на злоупотреба од врсници. И тогаш се сретнал со „вистинската екипа“.

– Пушеле трева, пиеле алкохол. И почнав да експериментирам со дрога со нив. Одеднаш припаднав во некое друштво, ме забележаа, некаде припаѓав. Веќе не бев губитник кого сите го задеваа, наеднаш бев најголемата фаца во училиштето, рече тој на 24.

Вели дека брзо станал зависник и дека повеќе не земал хероин затоа што се чувствувал добро, туку затоа што морал. Се започна со марихуаната во основно училиште, а веќе во средно почнал да пие екстази, спид и ЛСД. Тој објасни дека тие биле многу популарни дроги во тоа време. Набрзо посегнал по хероин. Тине вели дека марихуаната не го однела во пеколот на зависноста.

– Си игравме. Сакав да пробам хероин само поради бендот „Нирвана“. Јас сум нивен голем обожавател, а Курт Кобејн ми беше модел, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!