Вие имате прво да ја знаете вистината

Русите пред портите на Украина, а Киев не може да набави оружје: „За сè е виновна Германија!“

Спот-цената или моменталната пазарна цена на гасот, според податоците на ICE пазарот, утрово за прв пат од октомври надмина 1.300 долари за 1.000 кубни метри. Според Интерфакс, ова е веројатен одговор на доаѓањето на Аналене Баербок на позицијата шеф на германската дипломатија и сомнежот дека таа би можела да ја продолжи политиката на противење на гасоводот Северен тек 2.

Во исто време, руската федерална царина објави дека Газпром до крајот на ноември годинава извезол гас во вредност од 39,6 милијарди долари, двојно повеќе од истиот период минатата година. По вредност, а не обем.

Енергетски проект

Континуираниот раст на цените на бензинот ќе ја поддржи високата стапка на инфлација, која дополнително е под влијание на тесните грла во синџирот на снабдување. Во такви околности, Кремљ, додека парите се слеваат, е испраќа порака до Европа: ако сте склучувале фјучерс договори, вашите цени ќе биле пониски. А особено за Германија: да се одобри почетокот на Северен тек 2, би пристигнале поголеми количества гас.

Во неделата полскиот премиер Матеуш Моравјецки побара од германскиот канцелар Олаф Шолц да не дозволи протокот на гас, тврдејќи дека ги изложува Европа и Украина на руски притисок. Тоа не соодветствува со фактите бидејќи Русија годинава не ја намали количината на испорачан гас во Европа. Проблемот е во уредувањето . Шолц не отстапи и повтори дека се работи за енергетски проект. Не кажа, но знаеме дека во него се инвестирани околу десет милијарди евра на европски компании.

Клучно, германскиот канцелар истакна дека важноста на овој и на сите други гасоводи ќе опаѓа како што ќе се интензивира енергетската транзиција. Во интервју за „Фајненшл тајмс“, Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников ја обвини Германија – што е очигледно во мода на Истокот? – да ја блокира испораката на оружје, и покрај предупредувањата на САД за можна руска инвазија“. Германија се придржува до правилото дека е неопходно да се процени намената за која ќе се користи оружјето. И таа веќе ја одобри првата транша.

Потоа Резников го нападна Северен тек 2 со зборовите „уште градат гасовод“. Иако е завршен и чека регулаторно одобрение. Сите украински функционери, кога зборуваат за заканата со гас за Русија, забораваат да спомнат дека Украина двапати го сврте вентилот кон Европа среде зима и дека по второто исклучување, во 2009 година, Германија одлучи дека мора да се погрижи тоа да не се повтори.

Крајот на светот

Украинскиот министер и рече на Москва дека во случај на напад на Украина, во Русија ќе пристигнат голем број ковчези. Тој додаде дека инвазијата ќе го означи „крајот на сегашниот свет“ и ќе отвори „нова ера“ без меѓународни правила. Ако е и од украинскиот министер за одбрана, тоа е премногу. Во објавениот разговор тој не кажа ниту еден збор за обврските на Украина од Договорот од Минск, кои тие не ги исполнија. Наместо да „размислувате глобално, дејствувајте локално“, Резников размислува глобално и се заканува глобално.

За крај Резников објаснува како Русија работи против НАТО, противејќи се на влезот на Украина во членство. Како Киев да е пред портите на Алијансата, а не со километри оддалечен. Во Киев треба да инвестираат во стратешка група која ќе ги научи како да комуницираат. Затоа што не е многу паметно да се напаѓа Германија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!