Вие имате прво да ја знаете вистината

Сериозно предупредување од Русија: „Можеби ќе треба да распоредиме нуклеарни ракети во Европа“

Русија денеска објави дека можеби ќе биде принудена да распореди нуклеарни ракети со среден дострел во Европа како одговор на слични планови на НАТО.

Заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков изјави за РИА дека Москва ќе мора да го повлече потегот доколку НАТО не соработува во смирувањето на тензиите.

Неговите изјави дополнително ќе ја зголемат неговата улога во спорот Исток-Запад, во кој Русија бара безбедносни гаранции, а САД и нивните сојузници ја предупредуваат Москва да не ја напаѓа Украина, обвинувања што Русија ги отфрла.

Нуклеарните ракети со среден дострел (ИНФ) се забранети во Европа по договорот од 1987 година меѓу советскиот лидер Михаил Горбачов и американскиот претседател Роналд Реган. Вашингтон се повлече од договорот од 2019 година по долгогодишно жалење дека Русија го прекршува.

Рјабков рече дека има „индиректни индикации“ дека НАТО планира да распореди ИНФ, бидејќи минатиот месец ја обнови 56-та артилериска команда, која управуваше со ракети „Першинг“ способни да носат нуклеарни боеви глави за време на Студената војна.

„Доколку нема напредок кон политичко и дипломатско решение на овој проблем, нашиот одговор ќе биде од воен и воено-технички карактер“, предупреди Рјабков.

НАТО тврди дека нема да има нови американски ракети во Европа и дека може да пресретне руски ракети со „еднаков“ одговор кој вклучува само конвенционално оружје. Но, Рјабков истакнува дека Русија воопшто не му верува на НАТО.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!