Вие имате прво да ја знаете вистината

Сопственикот на Мајкрософт се откажа од „Вселенската трка“: Гејтс се сврте кон поважните проблеми

Некои од најбогатите луѓе во светот се борат во она што останува ривалство низ вековите – вселенската трка. Илон Маск и Џеф Безос, двајцата најбогати луѓе на планетата и извршни директори на SpaceX и Blue Origin, имаат големи планови во вселената.

Тие замислуваат универзум во кој интернетот е достапен од секаде, луѓето се меѓупланетарен вид, а ротирачките вселенски станици се домаќини на постојани жители.

Но, Бил Гејтс не го инвестира своето богатство во овие потфати надвор од планетата. Гејтс, четвртиот најбогат човек во светот, според Форбс, има повисоки аспирации токму овде на Земјата. Додека интернет соѕвездијата како Starlink на SpaceX и предложениот проект Quipper на Amazon имаат за цел да донесат профитабилни поправки на итните проблеми со поврзувањето во светот, Гејтс изјави за CNN дека основните проблеми сега му одземаат време.

„Вселенската трка, голем дел од неа е комерцијалниот пазар. Да се ​​има одлични интернет врски низ Африка е добра работа. Користење на сателити за набљудување што се случува со земјоделството и климатските промени. Значи, не е целосно филантропски мотивирано. Се надевам дека луѓето кои се богати ќе најдат начини да го вратат своето богатство во општество со големо влијание. Јасно е дека имаат вештини. Не можам, или не треба, да сакам сето тоа да го потрошам сам“.

„Додека не се ослободиме од маларијата и туберкулозата и сите овие болести кои се толку страшни во сиромашните земји, тоа ќе биде мојот целосен фокус“, рече тој. И неговите филантропски напори веќе презедоа чекори. Партнерството на Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс со судот на престолонаследникот на Абу Даби штотуку успешно помогна да се искорени онхоцерцијазата, попозната како речно слепило, во Нигер, првата африканска земја што го стори тоа.

Болеста се пренесува на луѓето преку повеќекратни каснувања на заразени црни муви и може да предизвика трајно слепило. Повеќе од 99% од луѓето заразени со речно слепило живеат во 31 африканска земја, според Светската здравствена организација, „Бидејќи Нигер е првата земја која е целосно елиминирана од речното слепило, тоа покажува дека можеме да го направиме тоа за целиот континент. “, рече Гејтс. Основачот на Мајкрософт вели дека ако имал една аспирација за 2022 година, тоа би било искоренување на детската парализа.

„Тоа е голема, важна причина за мене. Значи, ако Авганистан може да остане стабилен, изгледа дека конечно ќе ја намалиме дивата детска парализа на нула. И работиме на тоа повеќе од 20 години“.

Но има многу предизвици. Гејтс вели дека бидејќи луѓето ширум светот не ги гледаат овие болести, иницијативите за нивно лекување во голема мера се недоволно финансирани. „Навистина треба да инвестираме во здравјето на Африка, за децата да преживеат, да имаат добра исхрана и тоа е иднината, да бидеме добро образовани и да го подигнеме континентот… Затоа секогаш излегуваме и повикуваме дека е потребно повеќе Владите и филантропијата да се вклучат“.

Пред повеќе од една деценија, Бил Гејтс, заедно со Мелинда Гејтс и Ворен Бафет, ја создадоа Заклетвата за давање – обврска на 40-те најбогати луѓе во Америка да донираат поголем дел од своето богатство за да решат некои од најгорливите проблеми во светот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!