Вие имате прво да ја знаете вистината

Американците ги извисија Емиратите за продажбата на Ф-35: Бизнисот од 23 милијарди долари пропадна поради едно барање на американските власти

Обединетите Арапски Емирати се закануваат дека ќе се повлечат од договорот вреден 23 милијарди долари за купување на американски Ф-35, беспилотни летала Рипер и други напредни системи, објави во вторникот Волстрит журнал.

Сојузникот на САД се пожали дека барањата за безбедност на САД се премногу тешки, се вели во извештајот, цитирајќи американски официјални претставници.

Министерството за надворешни работи на ОАЕ не одговори веднаш на барањето за коментар.

ОАЕ потпишаа договор со Соединетите држави за купување на 50 авиони Ф-35 и до 18 вооружени беспилотни летала, изјавија за Ројтерс луѓе запознаени со ситуацијата.

Во Пентагон, портпаролот Џон Кирби рече дека партнерството на САД со ОАЕ е постратешко и покомплексно од продажбата на оружје и дека Вашингтон е посветен да работи со Абу Даби за да ги реши нивните проблеми.

„Ние секогаш ќе инсистираме, како прашање на правни барања и политика, на различни барања за крајна употреба“, рече Кирби.

Тој додаде дека средбата меѓу претставниците на САД и ОАЕ во Пентагон кон крајот на оваа недела требаше да биде на широки теми, но дека очекува продажбата на оружје да се случи.

Кирби го праша Стејт департментот за деталите за конкретната продажба на оружје.

Претставник на Стејт департментот, кој сакаше да остане анонимен, рече дека администрацијата на Бајден е посветена на предложената продажба на авионот Ф-35 заедно со МК-9Б и муницијата.

„Се надеваме дека ќе можеме да ги решиме сите отворени прашања“, рече претставникот.

Изведувачот на Ф-35, Lockheed Martin Corp (LMT.N) испрати барања за коментар до владите на САД и ОАЕ.

Обединетите Арапски Емирати, еден од најблиските сојузници на Вашингтон на Блискиот Исток, долго време изразија интерес за купување на тивките авиони Ф-35 на Локхид Мартин и им беше ветена шанса да ги купат во споредна зделка кога се согласија да ги нормализираат односите со Израел, во август 2020 година.

На 4 декември, официјален претставник на Министерството за одбрана на ОАЕ изјави дека договорот за купување на француски борбени авиони Рафал ќе го надополни планираниот договор на заливската земја за купување воени авиони Ф-35 и дека тоа не е замена за нив.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!