Вие имате прво да ја знаете вистината

Атинското метро блокирано: Анонимен повик за подметнати бомби

Две линии на атинското метро попладнево се затворени и евакуирани сите патници како од вагоните, така и од станиците, по анонимниот повик во информативен портал дека на две станици се поставени бомби, јави дописничката на МИА од Атина.

Околу 15.30 часот по локално време, непознато лице се јавило во порталот „Зугла“ и рекло дека во 16.15 часот ќе експлодира првата бомба поставена на централната станица Синтагма, а втората 25 минути подоцна на друга станица, исто така во центарот на Атина.

Првично, полицијата ги затворила само овие две станици, но подоцна била дадена наредба да се затвори целата мрежа поради евакуацијата на вработените во центарот за контрола на работата на метрото што се наоѓа на Синтагма.

Специјални единици на грчката полиција заедно со специјално обучени кучиња го пребаруваат просторот, а не е исклучена можноста да станува збор за лажен повик, како што повеќепати било случај во минатото. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!