Вие имате прво да ја знаете вистината

ГО БАРАВМЕ НАСЕКАДЕ, тој ЛЕЖЕШЕ НА ПАРКИНГот и правеше звезда во снегот, а немаше снег: Откриена вистината за легендата на Сопранови

Серијата Сопранови е прогласена за една од најдобрите серии досега. Се емитуваше од 1999 до 2007 година, а последната епизода толку ги налути фановите што тие „одлучија“ дека Тони Сопрано е се уште жив! Сега се откриени детали од животот на актерот кој го глумеше

Актерот Џејмс Гандолфини почина во 2013 година како последица на срцев удар, а сега во јавноста протекоа детали за неговите зависности кои претходно не беа познати.

Зависноста на актерот Џејмс Гандолфини од дрога и алкохол била толку екстремна за време на снимањето на култната серија Сопрановите што челниците на HBO се плашеле дека тој ќе умре среде снимањето, се вели во новата книга.

Гандолфини, кој го глумеше Тони Сопрано во сите сезони на серијата, уште порано се бореше со зависности, а почина од срцев удар во 2013 година на 52-годишна возраст.

Книгата Tinderbox: HBO’s Ruthless Pursuit of New Frontiers ја здогледа светлината на денот во средината на ноември оваа година, а извори на авторот Џејс Ендрју Милер му кажале дека „демоните“ на Гандолфини излегле на виделина веднаш штом почнал да го игра Тони.

Се грижевме за животот на Џејмс цело време додека снимавме, вели Џеф Бевкеш, шеф на HBO од 1995 до 2002 година. Моравме да го прекинеме снимањето во неколку наврати поради кокаинот што тој го конзумирал, признал тој. Проблемите на Сопрано на екранот честопати беа исти како оние што ги имаше Гандолфини во реалниот живот.

Џејмс сакаше да ја напушти серијата во неколку наврати, бидејќи сфати колку е штетно за неговото здравје. За целосно да го разбере ликот на Тони, мораше да ја изгреба неговата најтемна страна, тврди авторот на книгата. Самиот Гандолфини изјави дека почнал да се бори со зависностите кога имал 18 години. Дури бил уапсен поради употреба на дрога.

Сето тоа ескалираше на доделувањето на Златните глобуси во 2005 година. Тие требаше да доделат една награда, но неговите колеги не успеаја да ја најдат. На крајот го пронашле пред холот како прави ангели на снегот на паркингот. Тој беше толку под влијание на сè што не ни забележа дека воопшто нема снег, се вели во книгата. Екипата на серијата му направила „интервенција“ после тоа во стан во Њујорк, каде биле присутни и членови на неговото семејство.

Сето тоа траело само неколку секунди, а актерот им се налутил на сите присутни. Им рекол на продуцентите да го отпуштат и тој истрчал од станот. По него истрчала сестра му, која не сакал да ја слуша, па избегал.

Во најновите епизоди на Сопранови, младиот Тони Сопрано го играше синот на Гандолфини, Мајкл, кој имал 14 години кога неговиот татко бил пронајден мртов во хотелска соба во Рим.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!