Вие имате прво да ја знаете вистината

Како вашиот автомобил да не замрзне во текот на ноќта ? Неколку совети кои треба секој возач да ги знае!

Не чекајте до утрото за да се справите со проблемот, односно замрзнатиот автомобил. Животот ќе ви биде многу полесен само ако однапред внимавате на некои работи и направите одредени потези кои ќе го спречат тоа !

Еве осум одлични совети за тоа како да одмрзнете стакло, врати и брави и како да го решите тој проблем на полесен и едноставен начин:

1. Паркирајте го автомобилот на источна страна

Доколку имате можност, секогаш паркирајте го автомобилот со предниот дел кон исток. Така, првите зраци на утринското сонце полека ќе го стопат мразот на шофершајбната.

2. Алкохолот/Сапун

Направете ефикасна течност за одмрзнување на мраз која наутро само ќе ја испрскате врз мразот и лесно ќе го решите проблемот. Во некое шише ставете литар алкохол, децилитар вода и една лажичка детергент за миење садови (сјај). Добро протресете и испробајте. 

3. Заштитете ги бравите од мраз

Најдобра заштита е спрејот наменет токму за ова, а доколку замрзне бравата загрејте го клучот со запалка и ќе можете да го отклучите.

4. Замрсете ја вратата на автомобилот

Премачкајте ја гумата околу вратата на автомобилот со малку маснотија. Тоа може да биде глицерин, вазелин, растително масло за јадење итн. Направете го тоа веднаш штом ќе излезете од возилото за да можете да ја отворите вратата следното утро без никакви проблеми.

5. Банкарска картичка

Ако се најдете некаде во градот, и ви замрзнуваат прозорците, а немате спреј, ниту топла вода или стругалка – употребете ја вашата банкарска картичка и истругајте го мразот. Ќе оди малку побавно, но по некое време сепак ќе можете да седнете во автомобилот и да возите дома.

6. Чорапи

Да, добро прочитавте. Ставете стари чорапи на бришачите за да не ги најдете „залепени“ на леденото стакло наутро. Или, само подигнете ги за да не стојат на стаклото за да не се залепат.

7. Пластични кеси

Надворешните ретровизори на автомобилот нема да замрзнат ако ставите пластични кеси на нив. Можете да ги завиткате и со ластик.

8. Картон

Ова е одличен начин да се спречи воопшто да се замрзнат стаклата на автомобилот, што често ги користат возачите. Наместо картон можете да ставите и стара крпа.

ВНИМАНИЕ!

Никогаш не преливајте чаша со топла вода бидејќи стаклото може да пукне, особено ако веќе има мали оштетувања, предупредуваат експертите. Попаметен избор е млаката вода, која треба да се нанесе на чашата со крпа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!