Вие имате прво да ја знаете вистината

Мерцедес го прекина производството во Унгарија

Кризата за полупроводници не стивнува. Дајмлер болно се уверил во тоа и решил да направи едномесечна пауза во производството во унгарската фабрика во Кечкемет.

Фабриката во Кечкемет беше затворена од понеделник, 13 декември. Првично, паузата беше планирана за еден месец. Веројатно причината никого нема да изненади. Ова е секако недостатокот на полупроводници и последица на неодамнешните превирања на пазарот.

Производителите со ограничен број компоненти мора да изберат помалку зло, насочувајќи ги ресурсите таму каде што се најпотребни. Во повеќето случаи, се претпочитаат електрични модели. Слична е ситуацијата и во Мерцедес.

Во фабриката се вработени 4.400 луѓе. Работниците биле испратени дома, но земале основна плата и бенефиции. Доколку се оди според планот, тие ќе се вратат на своите места на почетокот на следната година, пишува Automobili.ba.

Вреди да се спомене дека и други производители, како Ауди и Сузуки имаат свои фабрики во Унгарија, кои исто така се мачеа со привремени прекини.

Автомобилската индустрија е важен дел од националниот БДП на Унгарија. Според прелиминарните проценки, проблемот со достапноста на полупроводниците ќе резултира со пад на профитот во унгарскиот индустриски сектор за неколку проценти.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!