Вие имате прво да ја знаете вистината

Надал не може да верува што пишуваат шпанските тениски критичари! Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер!

Новак Ѓоковиќ е најдобар спортист во светот за 2021 година ! Така барем кажуваат шпанските тениски критичари. Долго време во Шпанија избегнуваат јавно да го пофалат најдобриот тенисер во светот за да не го навредат својот Рафаел Надал.

Србинот ги принуди и најголемите ривали да признаат дека е без конкуренција кога е во прашање тенисот, но не само тоа, туку и кога е во прашање комплетно оформен спортист. „Бикот од Мајорка“ секако не ја прими со ентузијазам оваа вест, но со тажно срце да изјави дека Новак Ѓоковиќ е најдобар моментално.

На 34-годишна возраст, српскиот гениј освои три Гренд слемови сезонава: Австралија опен, Ролан Гарос и Вимблдон, а со тоа се изедначи со Рафаел Надал и Роџер Федерер по бројот на освоени Гренд слемови – сите имаат по 20. Тој е и рекордер со 37 мајсторски трофеи, а седми пат ја заврши годината на првото место на АТП листата, што досега тоа никој не го направил. Успеа да го помине и својот идол Пит Сампрас и покрај сето тоа, Новак ја започна 351-та недела на првото место на АТП листата – му се восхитуваат шпанските критичари на тенисот.

А на крајот, шпанците мораа да го споменат својот Рафаел.

Поради импресивните резултати заслужува посебно признание и поради ривалството со Рафаел Надал се прават подобри тенисери двајцата.

Ѓоковиќ нема да биде на доделувањето на наградите, па наградата му беше врачена за време на Дејвис купот во Мадрид.

Горд сум, среќен и благодарен, се надевам дека ќе продолжам вака – изјавил Новак на шпански јазик за медиумите. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!