Вие имате прво да ја знаете вистината

„Сакате да ве прошарам со калашников“: Ужасни пораки испратени до хрватско семејство во Сараево кое не се криело дека прославува Божиќ

Граѓанска држава, патриоти, „пробосански блок“, демократија, антифашизам, се само дел од термините што се користат секојдневно во Сараево.

Сликите Слободна Далмација ги добила од читател од Сараево, а зборуваат за тоа како се забавуваат оние кои се осмелуваат да предложат да се слави Божиќ во овој град, пишува Radiotelevizija Herceg-Bosne.

„Сакате да ве прошарам со калашников, го имам“, гласи пораката што се појави на вратата од станот каде католичкото семејство постави мал божиќен венец.

И тоа не било доволно, па авторот на овие натписи напишал „некој сака да биде со мене“ на соседната врата.

Ниту тоа не беше доволно, па на ѕидот во куќата беше нацртан калашников на кој пишуваше „Тука сум католици да ве покрстам“.

Целиот случај бил пријавен во полиција, а наводно приведено е лице кое му се заканувало на семејството во Сараево кое се „дрзнало“ да покаже дека слави Божиќ.

Работите да бидат уште полоши, се чини дека станува збор за еден од нивните соседи.

Останува да се види како „мултиетничкото“ Сараево ќе реагира на овој настан, наведува весникот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!