Вие имате прво да ја знаете вистината

Џонсон се соочува со бунт во парламентот поради новите ковид мерки, попладнево се чека гласање

Британскиот премиер Борис Џонсон попладнево се соочува со голем бунт меѓу конзервативните пратеници во парламентарното гласање за новите мерки против ширењето на новата омикронска варијанта на коронавирусот.

Се очекува парламентот да одобри мерки, вклучително и одредби за работа од дома, носење маски на јавни места и примена на сертификат за ковид за влез на некои јавни места, но Џонсон се потпира на гласовите на опозициската Лабуристичка партија.

Тоа е уште еден удар за премиерот, кој веќе е под притисок по обелоденувањето за забавите во неговата канцеларија на Даунинг стрит минатата година кога таквите собири беа забранети, скапите реновирања на неговиот стан и хаотичното повлекување од Авганистан.

Многу пратеници рекоа дека ограничувањата се строги, а неколку го доведуваат во прашање воведувањето сертификати за вакцинација, наречени сертификати за ковид, за влез во некои места, како што се ноќните клубови.

Други користат гласови за да изразат гнев против Џонсон, верувајќи дека човекот кој им помогна на конзервативците да освојат големо мнозинство на изборите во 2019 година, го троши успехот на партијата со своите грешки.

Но, и покрај негодувањето од неистомислениците, конзервативните инсајдери велат дека нема доволно јавно незадоволство против Џонсон за да го отстрани сега и дека ниту еден потенцијален ривал нема доволно поддршка да го замени.

„Борис е подобар во лош ден од која било друг во иднина во добар ден“, рече еден конзервативен ветеран.

Европратениците треба да започнат последователно гласање за мерките во 18.30 часот по средноевропско време.

Владата вели дека се потребни мерки за да се запре ширењето на омикрон, кој сочинува повеќе од 40 отсто од инфекциите во Лондон и се очекува да стане доминантна варијанта во британскиот главен град.

Едно лице починало откако било заразено со оваа варијанта, а 10 лица се хоспитализирани низ Англија поради омикрон.

Министрите се обидуваат да ги придобијат конзервативните противници, велејќи дека луѓето кои не биле вакцинирани двапати можат наместо тоа да понудат докази за негативен тест за да им биде дозволено да влезат во затворени простори со повеќе од 500 луѓе. Но, неколкумина не се убедени.

„Сосема е погрешно од луѓето да се очекува да го презентираат она што во суштина е здравствена картичка пред да можат да пристапат до услугите што треба да бидат достапни за секого“, рече конзервативниот пратеник и поранешен министер Дејвид Џонс.

„Луѓето дефинитивно треба да се охрабрат да се вакцинираат… Но, на крајот, луѓето треба да преземат одговорност за своето здравје“, изјави тој за Ројтерс.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!