Вие имате прво да ја знаете вистината

Американскиот буџет за одбрана за 2022 изнесува 768 милијарди долари: 4 милијарди одвоени за Европската иницијатива за одвраќање против Русија

Американскиот Сенат го одобри нацрт-буџетот за одбрана на земјата за 2022 година, по што овој многу битен дикумент ќе му биде испратен на потпис на претседателот Џо Бајден.

„Документот беше поддржан од мнозинството сенатори“, се наведува во соопштението објавено на интернет страницата на американскиот Законодавен дом.

Со тоа финансискиот проект беше поддржан од двата дома на американскиот Конгрес, по што ќе следи и потписот на претседателот.

Буџетот за одбрана на САД за 2022 година изнесува 768 милијарди долари. Меѓу другото, тој содржи средства во висона од четири милијарди долари за програмата „Европската иницијатива за одвраќање“, што е наменета против Русија.

Со буџетот се предводува и доделување 300 милиони долари воена помош за Украина, а уште 150 милиони долари ќе бидат потрошени за „безбедносна соработка со балтичките држави“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!