Вие имате прво да ја знаете вистината

Вози без гуми, трпи експлозив: Детали за блиндираниот мерцедес на новиот канцелар Олаф Шолц

Познато е дека поранешната германска канцеларка Ангела Меркел (ЦДУ) го користела Audi A8 L Security за протоколарни државни работи, но новиот канцелар Олаф Шолц (СПД) ја избрал традиционалната опција – Mercedes S-Class.

Како и многуте претходници, тој ја положи својата доверба во најдоброто од марката од Штутгарт, вистински „тенк“ на тркалата што може да обезбеди најголема можна безбедност и луксуз во едно, целосното име Mercedes S680 4Matic Guard.

Да потсетиме, речиси 50 години Мерцедес беше службен автомобил на германските канцелари од 1949 до 1998 година (и порано, но тоа е сосема друга приказна), од Аденауер и Ерхард до Кизингер и Брант. Неговиот наследник Хелмут Шмит беше првиот што возеше блиндиран Мерцедес, исто како Хелмут Кол, а традицијата стара половина век ја прекина Герхард Шредер, кој седна во Audi A8 L 4.2 Quattro во 1998 година. Но, можеше да го видиме и на задното седиште на BMW Серија 7, блиндираниот Mercedes S-Class, но и VW Phaeton.

Неговата наследничка Ангела Меркел првично ги користеше BMW 760Li High Security и Mercedes S600 Guard, но на крајот, додека неодамна не ја напушти функцијата, таа ги користеше удобноста и безбедноста исклучиво на блиндираното Audi A8 L.

Во Мерцедес, тие се секако задоволни и горди што новиот канцелар се вози во нивниот блиндиран модел, најновата генерација на најпрестижниот седан од Штутгарт, S-Class во 680 Guard, што значи дека е специјално заштитен со челични плочи во специјалната работилница на Мерцедес во Баден-Баден каде се додадени „2,5 тони“ „оклоп“ за максимална заштита на патниците.

За потсетување, Mercedes на светските лидери им нуди луксуз, удобност, широки опции за индивидуализација и интегрирана максимална фабричка заштита повеќе од 90 години! Првиот таков Мерцедес со специјална заштита беше престижната Pullman Saloon серија Nürburg 460 (W08) претставена во 1928 година, како што нареди јапонскиот император Хирохито во 1930 година заедно со уште два други оклопни модели 770 „Grand Mercedes“ Pullman седан.

Сега, 91 година подоцна, тврдината на тркала на Олаф Шолц има највисоко ниво на цивилна заштита VR10 своевремено. Со 4,2 тони тежина, моделот Guard тежи двојно повеќе од стандардната верзија, а само непробојното ветробранско стакло тежи 120 килограми. Додека производството на стандардниот Mercedes S680 фабрички трае 50 часа, варијантата Guard се прави рачно цели 50 дена.

Поголемиот дел од времето се троши на зајакнување на патничкиот простор со челични плочи и карбонски влакна, а со додавање на ламинирано стакло со дебелина од 10 cm, S-Class Guard станува непробоен и безбеден за патниците.

За време на тестовите, гардата од S-Class претрпе 300 истрели со калибар 7,62×51 и детонација од 12 килограми пластичен експлозив, додека кабината и куклата што го имитираа канцеларот останаа неоштетени.

Покрај балистичката заштита, S-Class Guard се вози на специјални „run-flat“ гуми Michelin PAX кои можат да возат дупнати до 30 километри по рафали од автоматска пушка. Конечно, автомобилот има вграден автоматски систем за гаснење пожар и систем за компримиран воздух кој спречува токсични гасови да влезат во кабината.

Иако под лимот речиси и да нема компоненти од обичната S-класа, на пример, само една врата тежи 180 килограми и затоа се отвора со електромотори, од изгледот никогаш не би можеле да заклучите дека се работи за високо безбедносно возило.

Погон: Под предниот капак на седанот долг 5,5 метри се наоѓа 6,0-литарски V12 мотор од 612 КС и 830 Nm. Забрзувањето до 100 km/h од место трае 8,3 секунди, максималната брзина е ограничена на 190 km/h поради тежината од 4,5 тони и специјалните гуми, од фабричките 250 km/h, додека потрошувачката на овој ѕвер во просек изнесува 20 литри бензин за секои 100 поминати километри.

Секако, возачите на ваков посебен автомобил мора да поседуваат и посебни вештини, а со секој продаден модел S680 4Matic Guard, Mercedes „донира“ специјална обука за возачи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!