Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали се ближи крајот на доларот!? Еден од најголемите инвеститори во светот предупредува дека доларот нема да ја издржи економската криза

Познатиот инвеститор, Џим Роџерс, изјави дека планира да го продаде својот удел и својата заштеда што ја чува во долари штом валутата ќе го достигне својот следен врв, бидејќи моменталната состојба на американската економија неминовно ќе стави крај на глобалната хегемонија на доларот.

Се надевам дека сум доволно паметен да го продадам за време на следното големо засилување, изјави Роџерс.

Инвестицискиот гуру призна дека луѓето сè уште ја гледаат американската национална валута како безбедно засолниште во лоши времиња. Меѓутоа, американската економија во моментов е во тешка ситуација и тој доларски „балон“ многу лесно може да пукне, додаде тој.

Годишната инфлација во Соединетите Американски Држави достигна 6,8 отсто во ноември, што е највисока во последните речиси четири децении, а наводно е на работ да ја достигне границата од 7,2 отсто, која што поседен пат беше забележана кон крајот на јуни 1982 година.

Роџерс наведува дека следниот пат кога „балонот“ ќе пукне, тоа би можело да значи крај на владеењето на доларот како водечка валута во светот.

Ниту една земја во светот никогаш не била толку должна како САД што е сега, потенцираше Роџерс.

Роџерс е, инаку, американски инвеститор и финансиски коментатор и претседател на компанијата за интереси Биланд. Тој е ко-основач на Квантниот форум и Фондот за управување со Сорос, како и на Роџерс Меѓународниот индекс на стоки.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!