Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали треба да се вакцинираат здрави деца на возраст од 5 до 11 години: Германски педијатри препорачуваат да се почека до пролет, еве зошто

Германското здружение на педијатри ги советува родителите на здрави деца на возраст од пет до 11 години да почекаат на пролет да биде достапна нова вакцина прилагодена на омикронската варијанта на коронавирусот.

„Генерално не препорачуваме вакцинирање здрави деца на возраст меѓу пет и единаесет години поради ризикот од сè уште непознати ретки несакани ефекти“, изјави портпаролот на здружението Јакоб Маске за новинската агенција ДПА. Но, за децата над 12 години, педијатрите препорачуваат да се вакцинираат. „Не би ја чекал вакцината омикрон“, рече Маске.

Од оваа недела во Германија може да се користи вакцина за деца над пет години. Пред десетина дена СТИКО – Постојаната комисија за вакцинација при Институтот „Роберт Кох“ за прв пат издаде препорака за вакцинирање на деца на возраст од пет до 11 години со претходни болести, со услов да се вакцинираат и здрави деца.

„Нема директна индикација за ризик“

На 25 ноември, Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината Комирнати за деца на возраст од пет до единаесет години. Помалите деца добиваат третина од дозата за возрасни.

СТИКО препорачува вакцинирање на децата со хронични белодробни заболувања, тешка бронхијална астма, тумори, Даунов синдром и прекумерна тежина. Шефот на СТИКО, Томас Мертенс, исто така рече дека немаат доволно безбедносни податоци.

„Нема директни индикации за ризикот од вакцинација во оваа возрасна група, но исто така нема доволно сигурна база на податоци за конечно да се процени безбедноста.

Односот ризик-придобивка кај децата се разликува од оној кај возрасните, бидејќи возрасните имаат поголема веројатност да развијат потешка форма на болеста.

Некои експерти се залагаат за вакцинирање на децата поради можните долгорочни последици од Ковид-19, како што е долготрајниот ковид, или поради воспалителен синдром што може да се појави кај дете неколку недели по инфекцијата со корона, поради што детето треба да биде хоспитализирано.

Нема податоци за сериозни несакани ефекти

Во САД, околу пет милиони деца на возраст меѓу пет и 11 години примиле најмалку една доза од вакцината. Канада и Израел, исто така, вакцинираа десетици илјади деца.

Засега ништо не се знае за сериозните несакани ефекти. Од вакцинацијата на деца и адолесценти од дванаесет години е познато дека во ретки случаи може да се појави воспаление на срцевиот мускул по вакцинацијата со mRNA вакцина.

Според препораката на СТИКО, децата со некоја од овие болести, кои се опоравиле од ковид-19, треба да примат доза од вакцината околу шест месеци по инфекцијата. Доколку немаат други болести, нема потреба да се вакцинираат по надминување на короната.

Не постои одобрена вакцина за деца под пет години. Во Соединетите Американски Држави, вакцинацијата на децата под пет години се очекува во 2022 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!