Вие имате прво да ја знаете вистината

Крај на една ера: Почина братот на основачот на Северна Кореја

Почина помладиот брат на севернокорејскиот основач Ким Ил Сунг и поранешниот втор најмоќен функционер во земјата, Ким Џонг Џо.

Веста ја пренесоа севернокорејските државни медиуми, без да го наведат датумот на смртта.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, внук на Ким Ил Сунг, изрази „длабоко сочувство“ и испрати венец.

„Ким Џонг Жу напорно се бореше за спроведување на политиката на Лабуристичката партија и придонесе за забрзување на социјалистичката конструкција и развој на државен социјален систем во корејски стил, додека работеше на важни позиции во партијата и државата со години“, објави Корејската централна новинска агенција во изјава.

Новинските извештаи не наведуваат кога починал Ким Џонг Џо, но според Министерството за обединување на Северна Кореја, тој е роден во 1920 година, што значи дека имал 100 или 101 година.

Три генерации на семејството Ким владеат со Северна Кореја откако Ким Ил Сунг ја основа земјата во 1948 година. Кога Ким Ил Сунг почина во 1994 година, неговиот најстар син Ким Јонг Ил ја наследи власта. Ким Џонг Ун е третиот и најмладиот син на Ким Јонг Ил и ја презеде власта по смртта на неговиот татко во 2011 година.

За време на владеењето на Ким Ил Сунг, многу експерти за надворешна политика го гледаа починатиот Ким Џонг Жу како втор најмоќен функционер или дури и наследник на неговиот брат.

Жу беше на високи позиции во владејачката Лабуристичка партија, а во 1972 година ја претставуваше Северна Кореја кога потпишуваше значаен мировен договор со Јужна Кореја.

Меѓутоа, со текот на времето, тој го загуби своето политичко влијание.

Последен пат беше виден во јавноста во 2015 година, кога беше снимен на државната телевизија како се поклонува пред портретите на Ким Ил Сунг и Ким Џонг Ил откако гласаше на локалните избори.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!