Вие имате прво да ја знаете вистината

Луис Хамилтон денеска на церемонија организирана од принц Чарлс беше именуван за витез (фото)

Луис Хамилтон денеска (среда) за време на церемонијата во замокот Винсдор беше прогласен за витез, а церемонијата ја одржа принц Чарлс.

Хамилтон беше придружуван од неговата мајка, Кармен Локхарт, со која позираше пред камерите на новинарите, но по церемонијата тој одби да разговара со претставниците на медиумите.

Од денеска официјално со титула господин, Луис Хамилтон, е четвртиот Формула 1 возач кој станал витез, а пред него се Џек Брабам, Стирлинг Мос и Џеки Стјуарт. Но, 36-годишниот Хамилтон е првиот што ја доби титулата витез како активен натпреварувач.

За време на штотуку завршената сезона, во која драматично ја загуби својата осма светска титула, Хамилтон стана првиот возач со повеќе од 100 индивидуални победи, а моментално застанува зад 103.

Но, возачот на Мерцедес остана со горчлив вкус на пораз во последното коло од неделната во Абу Даби, во кое Холанѓанецот Макс Верстапен во Ред Бул ја освои својата петта последователна и рекордна, осма светска титула под сомнителни околности.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!