Вие имате прво да ја знаете вистината

Омикрон е поблаг вид на вирусот од Делта! Експертите сложни – пациентите може да се лекуваат од дома

Додека новиот вид на Ковид-19 вирусот се шири низ Јужна Африка, доктор Унбен Пилај, секојдневно регистрира повеќе од 10 заразени пациенти, но, како што вели, ниту еден од нив не завршил во болница.  

Ова е една од причините зошто тој, заедно со многу други доктори и медицински работници во Јужна Африка, веруваат дека Омикрон може да предизвика поблага болест од видот Делта, иако се чини дека Омикронот се шири побрзо.

Пациентите инфицирани со Омикрон може да се лекуваат дома. Повеќето од нив закрепнаа во изолацијата која траеше од 10 до 14 дена – изјави др. Унбен Пилај.

Како што вели, истото важи и за постарите пациенти и за оние со здравствени проблеми.

Откако новиот вид, Омикрон, првпат беше регистриран во Јужна Африка, некои доктори споделија слични приказни со јавноста. Сите велат дека им требаат уште неколку недели за да соберат доволно податоци за да бидат сигурни во своите тврдења, но посочуваат дека имаат одредени заклучоци и со овие податоци со кои располагаат сега.

Според Јужноафриканскиот национален институт за заразни болести, само околу 30 отсто од хоспитализираните со Омикрон биле сериозно болни во последната недела, што е помалку од половина од првите недели од претходните пандемични бранови.

Просечниот престој на пациент во болница овој пат е пократок, односно околу три дена во однос на претходните осум, а само три проценти од пациентите неодамна хоспитализирани поради Ковид-19 починаа, наспроти околу 20 отсто хоспитализирани во претходните пандемични бранови во оваа земја.

Во моментов, практично сè укажува дека се работи за лесна болест, изјави Вилем Ханек, директор на Африканскиот институт за здравствени истражувања, цитирајќи податоци од националниот институт и други извештаи.

Се уште е рано, мораме да ги добиеме конечните податоци. Хоспитализациите и смртните случаи често се случуваат подоцна, а во овој бран сме само две недели – истакнуваат од Ханеком.

Во меѓувреме, експерти ширум светот го следат бројот и стапката на хоспитализации, додека тестираат колку добро чуваат сегашните вакцини и терапии.

Иако Делта видот сè уште е доминантна варијанта на Ковид-19 во светот, случаите на Омикрони се појавуваат низ целата планета, а епицентарот е воЈужна Африка.

Канцеларијата на др. Пилаја се наоѓа во провинцијата Гаутенг, каде што новиот вид Омикрон зема најголем замав. Со 16 милиони жители, таа е најнаселената провинција во Јужна Африка и го вклучува најголемиот град Јоханесбург, главниот град на Преторија.

Во првата недела од декември, Гаутенг забележа пораст на нови случаи за околу 400 отсто, а тестовите покажуваат дека видот Омикрон е одговорен за повеќе од 90 отсто од нив, според здравствените власти.

Др. Пилаја наведува дека неговите пациенти кои биле заразени со Ковид-19 за време на последниот Делта бран имале проблем со дишењето и низок крвен притисок. На многумина им било потребна хоспитализација во рок од неколку дена.

Пациентите кои моментално ги лекува, како што вели тој, имаат поблаги симптоми на грип, како болки во телото и кашлица.

Пилаја е и директор на здружение кое претставува околу 5.000 општи лекари низ Јужна Африка, а неговите колеги забележале слични набљудувања за новиот вид Омикрон.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!