Вие имате прво да ја знаете вистината

Остро предупредување од Русија до Западот: Ќе следува воен одговор доколку нема компромисно решение!

Русија соопшти дека можеби ќе биде принудена да распореди нуклеарни ракети со среден дострел во Европа, како одговор на наводните планови на НАТО.

Заменик-министерот за надворешни работи, Сергеј Рјабков, изјави во интервју за руска национална телевизија, дека Москва ќе мора да преземе чекори доколку НАТО одбие да соработува со неа за да спречи таква ескалација.

Нуклеарните ракети со среден дострел (ИНФ) беа забранети во Европа според договорот од 1987 година помеѓу советскиот лидер, Михаил Горбачов и американскиот претседател, Роналд Реган, кој во тоа време беше поздравен како голем чекор во смирување на тензиите во Студената војна.

Вашингтон го напушти овој договор во 2019 година, откако со години се жалеше дека руската страна го прекршува договорот.

Рјабков изјави дека има индиректни индикации дека НАТО се приближува кон прераспоредување на ИНФ во Европа, вклучително и нивно обновување на оружјето минатиот месец.

Недостигот на напредок за политичко и дипломатско решение на овој проблем ќе доведе до тоа нашиот одговор да биде од воено-техничка природа, изјави заменик министерот.

НАТО, пак, тврди дека нема да има нови американски ракети во Европа и дека се подготвени да седнат на маса со цел да одбијат нови руски ракети со одмерен договор кој би вклучувал само конвенционално оружје.

Тоа ќе биде конфронтација во следниот бран со такви системи, бидејќи ќе се појават кај нас. Во моментов ги нема, имаме едностран мораториум и ги повикуваме НАТО и САД да се приклучат на овој мораториум, изјави Рјабков

Исто така, во интервјуто, тој изјави дека Русија има целосен недостаток на доверба во НАТО.

Тие не си дозволуваат да направат ништо што би можело да ја зголеми нашата безбедност на било кој начин, тие веруваат дека можат да дејствуваат во нивна корист, а ние само треба да го проголтаме сето ова и да се справиме со тоа. Ова вака нема да продолжи, истакна Рјабков.

Минатата недела рускиот претседател, Владимир Путин и американскиот претседател, Џо Бајден одржаа двочасовен видео разговор за украинската криза и за барањето на Москва за како што тие го нарекува, правно обврзувачки безбедносни гаранции за Западот.

Рјабков изјави дека во следните недели Русија ќе ги претстави своите последователни предлози на Соединетите Американски Држави, а можеби и на другите земји од НАТО.

Министерот за надворешни работи на Европската Унија, Јосеп Борељ, ја предупреди Москва дека ќе претрпи политички и економски последици доколку преземе агресија врз Украина.

ЕУ е обединета во поддршката за терцијарниот интегритет и суверенитет на Украина. Министрите јасно кажаа дека секоја агресија против Украина ќе има политички последици и висока економска цена за Русија, изјави Борељ.

По состанокот на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ, тој оцени дека во моментов најважно е да се избегне конфликтот на границата помеѓу Украина и Русија.

Тој наведува дека во ЕУ се водат од мотото се подготвуваме за најлошото, а го очекуваме најдоброто, кога станува збор за акумулирање на војската од двете страни на руско-украинската граница.

Сега сме во ситуација кога сакаме да избегнеме криза и секаков вид воена интервенција, бидејќи ако тоа се случи, ќе биде тешко да се запре, предупреди Борељ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!