Вие имате прво да ја знаете вистината

Што доколку Трамп повторно победи? Хилари Клинтон веќе започна да ги плаши Американците со „црни“ сценарија!

Хилари Клинтон, која ја загуби претседателската трка од републиканецот Доналд Трамп во 2016 година како демократски кандидат, сè уште не може да го преболи тој пораз и веќе започна кампања против Трамп за секој случај доколку Трамп повторно се кандидира на изборите во 2024 година.

Клинтон изјави дека ако Трамп победи во 2024 година, или кандидат од ваков вид, сојзуните американци нема да ја признаат таа победа во државата.

Да можев да се обложам во моментов, би рекла дека Трамп повторно ќе се кандидира. Изгледа дека се подготвува да го стори тоа, но се доколку не се прогласи за виновен за тоа што се случи во неговиот мандат, тој ќе го повтори тоа, изјави Клинтон.

Мислам дека тоа би можело да биде крај на нашата демократија ако не го нагласиме доволно јасно, но сакам луѓето да разберат дека ова е пресврт, додаде таа.

Во едно интервју, Клинтон се осврна на нејзиниот пораз од 2016 година и изрази згрозеност од можноста Трамп повторно да се кандидира во 2024 година за претседател.

Се обидов да ги предупредам луѓето. Се обидов да кажам дека ова е навистина опасно, со оглед на луѓето со кои тој беше во врска, луѓето кои зборуваа, што можеше друго да се направи. Ужасна сум што не го спречив него и луѓето околу него, но чувствувам дека сега секој може да види каков лидер е тој, изјави таа.

Клинтон додаде дека се надева на најдоброто за земјата откако Трамп ја порази во 2016 година, но дека инаугуративниот говор на Трамп ја одврати од тие мисли, велејќи дека тоа до сега било нечуено и дека нема ниту една љубезна нота во говорот.

Таа потоа продолжи да ги критикува републиканците во Конгресот дека го следат неговиот пример во „злоупотребата“ на нивната функција.

За жал, Републиканската партија застана до него. Искрено, тие си го закачија на грбот додека влегуваа во нивните канцеларии. Немаат совест, изјави Клинтон, додавајќи, тие немаат ’рбет и ги гледаме резултатите од партијата преземени од демагогот, време да одлучиме дали ќе бидеме возрасна земја или не.

Подоцна во интервјуто, Клинтон беше прашана за ситуацијата во Демократската партија, што ја наведе да каже дека време е добро да се размисли што ќе победи на изборите во 2024 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!