Вие имате прво да ја знаете вистината

Ќерката на Навални бара ЕУ да реагира: Пацификацијата на диктаторите и тираните никогаш не функционира

Ќерката на рускиот опозиционер Алексеј Навални, Дарија во денешното обраќање пред Европскиот парламент упати апел до земјите-членки на Европска Унија да реагираат на агресијата на претседателот Владимир Путин и на корупција во Русија.

Таа  исто така ги повика и земјите-членки на ЕУ да го отфрлат „цинизмот“ на прагматичните односи со Москва.

– Пацификацијата на диктаторите и тираните никогаш не функционира. Без оглед колку луѓе се обидуваат да се залажат себеси, надевајќи се дека друг (луд човек) кој се држи до власта ќе се однесува пристојно како одговор на отстапките и флертовите, тоа никогаш нема да се случи. Самата суштина на авторитарната моќ вклучува постојано зголемување на облозите, зголемување на агресијата и потрага по нови непријатели, истакна Навалнаја.

Навалнаја во Стразбур ја прими наградата Сахаров за слобода на мислата на Европскиот парламент во име на нејзиниот татко. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!