Вие имате прво да ја знаете вистината

Велика Британија заробена во канџите на Ковид-19 вирусот! Се огласи Борис Џонсон по бунтот на конзервативците, имаше што да им порача

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон денеска го оправда начинот на кој ја води земјата низ пандемијата со Ковид-19 вирусот, велејќи дека се потребни нови антиквитети за борба на државата против новиот вид на вирусот, Омикрон.

Џонсон ова го изјави еден ден по бунтот на повеќе од 100 конзервативци поради рестриктивните мерки.

Владата на Џонсон со ова се обиде да го ублажи ефектот од гласањето во парламентот против неговата администрација, во кое гласање се вклучија и пратениците од неговата партија.

Еден од министрите изјави дека не е изненадување што има различни ставови за рестриктивните мерки, кои многу конзервативци ги нарекоа драконски.

Британскиот лидер оцени дека усвоените мерки се донесени со цел да се сузбие новиот вид на вирусот Омикрон, а тие обврзуваат дека луѓето на јавните места ќе мора да носат во себе потврда за примена вакцинација против Ковид-19 за влез во одредени објекти.

Членовите на опозициските лабуристи не почекаа ниту момент да истакнат дека мерките се одобрени само благодарение на нивните гласови, а лидерот, Кир Стармер го обвини Џонсон дека е најлошиот можен премиер во најлошиот можен момент.

Велика Британија минатиот ден забележа рекордни 78.610 заразени случаи со Ковид-19, што е за околу 10.000 повеќе од претходно пријавениот максимум во јануари.

Извршниот директор на британската агенција за здравствена безбедност, Џени Харис, претходно го нарече видот Омикрон како веројатно најзначајната закана на Британија од почетокот на пандемијата.

Сегашните бројки во следните неколку дена ќе бидат доста загрижувачки во споредба со оние што ги видовме од претходните мутации на вирусот – изјави таа.

Од почетокот на пандемијата во Британија, која има околу 67 милиони жители, регистрирани се повеќе од 11 милиони заразени лица со вирусот.

Земјата се соочува со она што премиерот Борис Џонсон го нарече „плима“ кај заразените лица со видот Омикрон.

До сега регистрирани се повеќе од 10.000 случаи со видот Омикрон, а Британија е првата држава во светот која регистрирала смрт како последиците на инфекција со видот Омикрон.

Министерот за здравство на Велика Британија, Саџид Џавид соопшти дека видот Омикрон сега е одговорен за околу 60 отсто од случаите на зараза со Ковид-19 во Лондон.

Никој не сака порестриктивни мерки против вирусот, а во исто време, сите сакаат да бидат заштитени, за себе, за своето семејство и пријателите, изјави министерот Џавид за BBC, одговарајќи на прашање дали владата планира да ги заостри анти-Ковид. мерките за забавување на ширењето на вирусот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!