Вие имате прво да ја знаете вистината

Во странство барале услуги од дами на ноќта: Агенти на ФБИ паднаа на полиграф

Животот на агентите на ФБИ веројатно не е толку интересен како што сме навикнати да ги гледаме во филмовите, а агентите кои биле на должност надвор од САД покажале дека им недостига адреналин.

Според американското Министерство за правда, четворица службеници на ФБИ имале секс со проститутки додека биле на должност во странство, додека петтиот се обидел да го стори истото, пренесува New York Post.

Нивните развратни дела беа откриени за време на интервјуа и тестови со детектор за лаги. Официјална истрага беше покрената откако ФБИ се посомнева дека „неколку службеници на ФБИ барале, учествувале и/или набавиле комерцијален секс“, се вели во соопштението на Министерството.

Покрај тоа што платиле за секс, двајцата биле обвинети и дека биле вмешани во доставување „пакет со приближно 100 бели таблети на странски службеник за спроведување на закон“, се вели во извештајот, но не се прецизирало за што се работи.

Во извештајот не се идентификувани петте агенти, но се вели дека двајца поднеле оставки, двајца се пензионирале и еден бил отпуштен во текот на истрагата. Шестиот агент е обвинет дека ја прекршил политиката со тоа што не пријавил недолично однесување на колегите, но тој се уште работи.

ФБИ вети дека ќе ги „преземе сите соодветни дисциплински мерки“ против вработените.

Извештајот исто така не дава детали за тоа кога и каде се случила спорната врска. Сепак, ФБИ соопшти дека вклучува „вработени кои претходно работеле во странство во различни претставништва и канцеларии на ФБИ“.

Во извештајот од вторникот се наведува дека Канцеларијата на генералниот инспектор ги „поддржала“ наводите дека четворица службеници на ФБИ барале, набавиле и прифатиле комерцијален секс во странство, додека само петтиот барал „секс“.

Сите нивни постапки беа окарактеризирани како „прекршување на политиката на Одделот и ФБИ“.

Истрагата, исто така, „откри дека четворица од нив не биле искрени во врска со нивните интеракции со проститутки и други недолични однесувања за време на интервјуата под принуден полиграфски преглед“, се вели во извештајот.

Еден од нив беше директно обвинет за „давање лажни изјави“ кога „негираше дека имал сексуален однос со проститутка“, се вели во извештајот, истакнувајќи дека тоа е „кршење на федералниот закон“.

Сите петмина тогаш не пријавиле недолично однесување, „контакт или односи со странски државјани“, што е исто така спротивно на политиката на ФБИ, заклучи истрагата.

Едниот „беше нечесен“ кога „негираше дека ги ставил таблетите во пакетот за да ги достави до странски службеник за спроведување на закон“, додека другиот „не пријавил дека таков пакет му бил доставен“.

Во извештајот не е наведено кои таблети се дадени и на кого. Канцеларијата на генералниот инспектор соопшти дека ги доставила своите наоди до ФБИ за „соодветна акција“.

Канцеларијата одби да каже дали истрагата е на некој начин поврзана со сличен скандал во 2012 година, кога пет агенти беа обвинети дека донеле проститутки во нивниот хотел во Картагена, Колумбија, пред посетата на тогашниот претседател Барак Обама.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!