Вие имате прво да ја знаете вистината

Германија во проблеми: „Во првиот квартал од 2022 година ни недостасуваат 20 милиони дози вакцини“

Новиот германски министер за здравство Карл Лаутербах го истакна недостигот од вакцини со кој се соочува Германија во средината на кампањата за вакцинација со третата доза од т.н. бустер доза.

„Имаме на располагање 50 милиони дози во првиот квартал. Но, ни требаат 70 милиони, 50 за засилувачот и 20 за првата и втората вакцина“, рече Карл Лаутербах (Социјалдемократската партија на Германија, СПД) на првата редовна прес-конференција за епидемиолошката состојба откако ја презеде функцијата министер за здравство минатата недела. .

Лаутербах и директорот на Институтот за епидемиологија Роберт Кох, Лотар Вилер, заклучија дека бројот на новозаразени се намалува во последните денови, но предупредија и на можниот ефект на зголемување на бројките од новата варијанта на коронавирусот омикрон што се шири побрзо од претходно.

Според Лаутербах, главното оружје во спречувањето на ширењето на омикронската варијанта е засилената кампања за вакцинација, особено третата доза од вакцината, т.н. засилувач или бустер доза.

Но, како што додаде новиот министер, при контрола на количеството вакцина на располагање, било утврдено дека во првиот квартал од следната година недостигаат речиси 20 милиони дози вакцина.

Како што рече понатаму Лаутербах, со овој намален број на вакцини, засилената кампања ќе биде премногу бавна.

„Најважниот аспект, сепак, е дека ако водиме засилена кампања со тековните испораки на вакцини, тоа едноставно ќе биде премногу бавно. Во тој случај, процесот на засилување ќе биде завршен дури на крајот на март, а тоа за нас не е прифатливо“, изјави Лаутербах.

Новиот германски министер за здравство на прес-конференција се повика на резултатите од студијата од Велика Британија, која покажува дека само третата доза од вакцината обезбедува ефикасна заштита од варијантата омикрон.

Затоа, Германија ќе ја забрза нарачката на дополнителни 35 милиони дози на вакцината Модерна, а во тек се преговори и со другите членки на ЕУ за евентуално преземање на дополнителни дози. Лаутербах истакна дека на ниту една друга земја нема да и се скратени дози со тоа што Германија сега нарачува дополнителни дози од вакцината.

Директорот на Институтот Роберт Кох Вилер ги повика граѓаните за време на божиќните празници да се собираат само во најтесниот семеен круг, за празничните собири да не се претворат, како што рече, „почетни извори на ширење на омикронската варијанта“. Тој истакна дека вакцинацијата се уште е најдобрата заштита.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!