Вие имате прво да ја знаете вистината

НАСА со ново откритие од Марс! Научниците изненадени од пронајденото

Роверот истрајност на НАСА слета на Марс пред само 10 месеци во кратерот Језеро. Научниците објавија дека тој веќе открил нешто сосема неочекувано.

Според телевизиската куќа CNN, најновото откритие на роверот Perseverance покажува дека коритото на езерото по кое се вози од слетувањето е формирано од течна вулканска лава. Научниците на НАСА велат дека тоа е сосема неочекувано. Претходно се сметаше дека камењата на дното на речното корито, снимени од Perseverance, се од седиментно потекло.

Камењата што досега ги истражуваше Perseverance се покажа дека имале интеракција со водата повеќе пати, а некои од примероците содржеле органски молекули.

Овие откритија би можеле да им помогнат на научниците да создадат слика за временскиот тек на она што се случувало во кратерот на езерото, но исто така може да има пошироки импликации за разбирање на Марс.

Новото откритие на роверот Perseverance беше објавено на есенската конференција на Американското геолошко друштво, што се одржа во Њу Орлеанс.

Имено, научниците со години се прашуваат дали карпите во кратерот Језеро се седиментни, односно настанати од слоеви материјал предизвикани од древна река или од вулканско потекло – онаа што се создава при ладењето на течната лава.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!