Вие имате прво да ја знаете вистината

Русија ги казни Твитер, Фејсбук и ТикТок затоа што не ја бришале содржината што ја сметаат за нелегална

Русија во четвртокот ја казни Мета, сопственик на Твитер и Фејсбук и ТикТок, затоа што не ја брише содржината што владата ја смета за нелегална, соопшти московскиот суд за последната од серијата казни за западните технолошки гиганти.

Москва го засили притисокот врз интернет компаниите бидејќи, како што велат критичарите, сака да ја прошири контролата врз интернетот, што може да доведе до ограничување на индивидуалните и компаниските слободи.

Судот пресуди дека Мета мора да плати 177.000 долари, Twitter 150.000 долари, а TikTok 75.000 долари.

Твитер, Фејсбук и ТикТок се уште не ја коментирале одлуката.

Мета, заедно со Гугл, Алфабет, подоцна во декември ќе бидат пред суд поради прекршување на рускиот закон за интернет содржини и би можеле да бидат казнети со одреден процент од заработката во Русија.

Русија ја намали брзината на Твитер во март поради објавување на детска порнографија, информации за употреба на дрога и повици до малолетници да извршат самоубиство, соопшти државниот регулатор Роскомнадзор.

Твитер ги отфрла обвинувањата дека служи како платформа за промовирање незаконско однесување.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!