Вие имате прво да ја знаете вистината

Русија драстично ја казни социјалната мрежа Твитер со 10 милиони рубљи!

Русија ја казни американската компанија односно социјална мрежа Твитер со 10 милиони рубљи (136.173 долари), бидејќи не ја избришала содржината што руската влада ја смета за незаконска, објави московскиот суд.

Русија ја забави брзината на социјалната мрежа Твитер од март како казнена мерка за објави кои содржат детска порнографија, информации за злоупотреба или повици до малолетници да извршат самоубиство, објави рускиот регулатор за комуникации Роскомнадзор.

Сепак, Твитер негира дека дозволиле невната платформа да се користи за промовирање на нелегално однесување.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!