Вие имате прво да ја знаете вистината

Што ни е гајле ако Донбас се припои кон Русија: Американски конгресмен тврди дека проблемот на САД е на јужната граница

Тензиите меѓу Русија и Западот околу Украина се искачија на невидено ниво во последниве месеци поради тврдењата на САД и нивните сојузници дека Москва „се подготвува да го нападне“ својот сосед. Русија ги отфрли тие обвинувања и ги обвини Вашингтон и НАТО за дестабилизирање на ситуацијата во таа источноевропската земја.

Американскиот естаблишмент е повеќе загрижен за ситуацијата на границата меѓу Русија и Украина отколку за она што се случува на јужната граница на САД со Мексико, предложи републиканскиот конгресмен Мет Гец.

„Само на периферијата на Вашингтон, луѓето се чини дека повеќе се грижат за границата меѓу Русија и Украина отколку за границата меѓу САД и Мексико. „Она за што зборуваат – масовни движења на војниците, е токму провокацијата што Путин ја бара како изговор да се вклучи во воена акција“, рече Гец, зборувајќи со поранешниот помошник на Трамп во Белата куќа, Стив Бенон за Гласот на Реал Америка.

„И патем, ако има, зошто ни е гајле? Ако Владимир Путин оди и прими еден куп Руси кои зборуваат етнички руски во источна Украина да се обединат со Русија, дали ми кажуваш дека ова е некој катаклизмичен критичен настан во животите на Американците? Не е“, предложи конгресменот од Флорида.

Гец продолжи да ја напаѓа администрацијата на Бајден поради нејзиниот неодамнешен договор со Берлин да не го санкционира Северен тек 2.

„Ако бевме толку загрижени за Украина, не требаше да дозволиме постоење на Северен тек 2, затоа што тоа и даде можност на Русија да се пласира на европските енергетски пазари и да се обиде да ја ограничи способноста на Украина, како конкурент во истото.“, тврди тој

Конгресменот на Републиканската партија сугерираше дека европејците треба да „се грижат“ за Украина и го критикуваше НАТО како неефикасен сојуз. „Европа треба да го реши овој проблем, а не САД. И да седи и да се заканува на НАТО? Ајде – НАТО е шега. „Се додека Турција е во НАТО и се смета за сојузник во НАТО, јас не го гледам НАТО како сериозна организација“, рече Гец.

„Има две и пол борбени дивизии во цела НАТО, мислам така“, се замеша Бенон. Тие не даваат пари за нивна одбрана… Само што излеговме после 20 години, поради вашата борба, тукушто излеговме по 20 години во Авганистан, по 10-12 години во Ирак, 9 трилиони долари, 10-12.000 мртви, 50.000 повредени во тепачки, самоубиства секој ден, ПТСН. „Излеговме од таму нешто повеќе од 90 дена и не можам да ви доловам дека во овој град, тие(луѓето) се толку решени повторно да се вратат“, рече поранешниот советник на Трамп.

Гец посочи дека заканата од американски санкции против Русија е „целосна шега“, со оглед на големината на државниот фонд на Русија. „И така и така не дека Русите држат многу американски долари во моментов. „Мојот сомнеж е дека ќе го изиграме овој танц со Путин и на крајот целосно ќе се покаже слабоста на Бајден“, заклучи конгресменот.

Коментарите на Гец доаѓаат во време на растечките тензии меѓу Русија и НАТО околу Украина, а западните официјални лица и медиуми со недели тврдат дека Москва собрала војници на границата со својот сосед и се подготвува за инвазија. Кремљ, Министерството за надворешни работи и руската војска ги отфрлија обвинувањата како неосновани и ги обвинија Соединетите Американски Држави и нивните сојузници дека ја поддржуваат ситуацијата давајќи му оружје на Киев и стојат со скрстени раце додека украинската влада се подготвува за можен обид за решавање на граѓанскиот конфликт.

Во понеделникот, рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков изјави за „Спутник“ дека нема основа за такви тврдења и дека Соединетите држави се „опседнати“ со наводната закана од руска инвазија на Украина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!