Вие имате прво да ја знаете вистината

Австрија привремено го олеснува карантинот за невакцинираните за време на Божиќ и Нова Година

Австрија попладнево соопшти дека привремено го олеснува карантинот за оние кои не се целосно вакцинирани против Ковид-19 за време на Божиќ и Нова Година благодарение на намалувањето на бројот на заразени.

„Божиќ треба уште еднаш да ни покаже колку е важен контактот со нашите најблиски и колку е драгоцено времето заедно“, рече министерот за здравство Волфганг Муекштајн.

Австрија беше првата земја во Западна Европа што повторно воведе целосен карантин минатиот месец – четврти од почетокот на пандемијата – бидејќи бројот на заразени достигна рекордно ниво. Ова предизвика повторување на уличните протести како и претходно.

Бидејќи бројот на случаи нагло опадна оттогаш, владата ја олесни целосната блокада минатиот викенд, но ги задржа ограничувањата за невакцинираните и планира да ја направи вакцинацијата задолжителна од февруари.

„Во последниве недели добивме предност што сакаме да ја искористиме. Сакаме да ја искористиме за да одмориме за време на Божиќ и да се потсетиме што е навистина важно“, им рече Муекштајн на новинарите.

И покрај сезонската релаксација, австриската влада, како и другите во светот, се подготвува за експлозија на инфекции со позаразна омикронска варијанта.

Досега се регистрирани 75 случаи на омикрон.

Иако на невакцинираните австријци обично не им е дозволено да се сретнат со повеќе од едно лице од друго домаќинство истовремено, ќе им биде дозволен исклучок да се приклучат на собири до 10 лица од 24 до 26 декември и 31 декември, рече Муекштајн.

Предвременото затворање за угостителскиот сектор ќе биде укинато на новогодишната ноќ, додаде тој.

Муекштајн одби да каже дали Австрија ќе воведе нова целосна блокада во јануари за омикрон, но рече дека земјата е две до три недели зад Данска и Велика Британија каде ситуацијата е загрижувачка.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!