Вие имате прво да ја знаете вистината

Белграѓанин го собори рекордот на Мајкл Фелпс

Ѓурѓе Матиќ го собори рекордот стар 10 години кој го држеше славниот Мајкл Фелпс.

Роден во Белград, плива за јуниорскиот тим на колеџот Џорџ Вашингтон.

На базенот „Casual Hall“ исплива 100 метри делфин за 46,11 секунди и го собори рекордот на Мајкл Фелпс од 46,63.

Српскиот пливач е роден во Белград пораснал во пливачкиот клуб Врачар.

По Белград пливал во Хонг Конг, а потоа заминал на колеџот Џорџ Вашингтон.

21-годишниот пливач ја пропушти Олимпијадата во Токио бидејќи не ја исполни олимписката норма.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!