Вие имате прво да ја знаете вистината

Европската Унија едногласно ги изгласа и продолжи санкциите кон Русија

Лидерите на 27-те земји членки на Европската Унија едногласно ги продолжија економските санкции кон Русија за шест месеци, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Ја повикуваме Русија да го исполни својот дел од договорот и да продолжи со имплементацијата на Договорот од Минск – изјави Мишел пред новинарите за документот чија цел е да се запре насилството во источна Украина.

Москва постојано нагласува дека не е дел од конфликтот во Украина и дека дејствува само како посредник, заедно со ОБСЕ, Франција и Германија.

Извор од европска делегација изјавил дека е договорено санкциите да бидат продолжени до 31 јули.

Во 2014 година, ЕУ воведе санкции против Русија поради настаните во Украина и анексијата на Крим кон Русија. Ограничувањата оттогаш беа продолжени и продолжени неколку пати.

Русија, пак, го забрани увозот на прехранбени производи од европскиот блок.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!