Вие имате прво да ја знаете вистината

Каков луксуз во болницата на кралското семејство, се појавија досега невидени снимки, еве каде се лекува Елизабета (видео)

Поранешен чувар на кралското семејство даде увид во третманот на неговите членови во специјална болница.

Кралицата последен пат беше хоспитализирана на 20 октомври, кога беше примена на „прелиминарни тестови“ – чија природа или резултати не се откриени. Но, Бакингемската палата навистина соопшти дека нејзиното височество било однесено во болницата Крал Едвард VII, која се наоѓа во медицинскиот округ Харли Стиет во Лондон.

Кен Ворф, поранешен службеник за лична заштита на принцезата Дијана, оттогаш понуди увид во третманот што го добиваат членовите на кралското семејство кога ќе бидат примени во оваа болница.

Секогаш кога членовите на кралското семејство се примени во болница, освен ако не се надвор од Лондон, тие секогаш се примаат во болницата на кралот Едвард VII за да можат да добијат соодветен третман. Како дел од планот за итни случаи, назначени се лекари кои се справуваат со познати семејни состојби, за да бидат најдобро третирани.

Затоа кралицата секогаш ќе биде примена во таа конкретна болница каде што може да се повикаат вистински лекари.

Во оваа болница може да се гарантира приватноста и безбедноста на членовите на кралското семејство, додаде Варф.

Има одреден коридор што ќе се изведува на дискретно и соодветно растојание од работниците од обезбедувањето. Мора да ја одржуваме најдобрата можна безбедност, но на начин што не е инвазивен и ја почитува приватноста на кралското семејство во овој момент.

Болницата Крал Едвард VII ужива кралско покровителство уште од владеењето на прадедото на кралицата.

Приватната болница има само 56 кревети и, според нејзината веб-страница, нуди „еден од најниските соодноси пациент-медицинска сестра во Обединетото Кралство“.

Принцот Чарлс беше примен во болница во 2003 година за да му ја отстранат хернијата, додека војвотката од Кембриџ беше лекувана од тешки утрински мачнини во 2012 година, а таму се лекуваше и принцот Филип.

Војводата од Единбург последен пат ја посети оваа болница помеѓу февруари и март, каде што беше лекуван од инфекцијата и згрижен по операцијата на срцето поради моменталната ситуација во болницата Свети Вартоломеј.

Филип, кој почина на почетокот на април на 99-годишна возраст, веќе беше примен во болницата Крал Едвард VII во минатото, вклучително и во пресрет на Божиќ 2019 година.

Пред посетата на кралицата на оваа болница во октомври, Нејзиното Височество последен пат беше примена во болницата Крал Едвард VII во 2013 година за лекување на симптомите на гастроентеритис.

Пред една деценија таа беше оперирана во приватна клиника за отстранување на скинатата ‘рскавица на левото колено.

Бакингемската палата изрази загриженост за здравјето на суверенот пред два месеци, откако објави дека монархот се согласил да се повлече од планираната дводневна посета на Северна Ирска и да одмори неколку дена.

На 14 ноември, откако палатата објави дека кралицата ќе го прекине периодот на одмор за да присуствува на Националната служба за сеќавање, беше објавено дека таа повеќе не може да присуствува на церемонијата поради повреда на грбот.

И покрај наредбите на лекарот, кралицата продолжи да ги извршува секојдневните обврски, вклучително и справувањето со црвените кутии на владата.

Таа, исто така, заврши неколку лични и далечни аудиенции со дипломати.

Членови на нејзиното блиско семејство презедоа некои од нејзините должности, вклучително и спроведување на некои церемонии.

Кралицата, која е во замокот Виндзор од почетокот на пандемијата, последен пат беше видена во јавноста во ноември кога присуствуваше на двојното крштевање на Лукас Тиндал и Август Бруксбанк во блиската капела Сите светци.

Таа претходно беше видена во Сандрингам, каде што патуваше на подолг викенд за наводно да разговара со персоналот и да ја подготви резиденција пред божиќните прослави.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!