Вие имате прво да ја знаете вистината

Министерот за финансии порача: Значително зголемување на цената на струјата нема да има

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска го повтори својот став дека нема да има значително зголемување на цената на струјата. Конечната одлука, како што изјави, ќе ја донесе Регулаторната комисија за енергетика, но очекувањата на Владата се дека зголемувањето нема да биде значително.

Владата има пресметки и затоа одлуката на Владата, како сопственик на ЕСМ, е со која цена да се оди кон универзалниот снабдувач. Тоа е јавна политика на Владата – за да се ублажи ценовниот ефект, се оди со пониска цена на чинење на електричната енергија. Затоа, буџетски средства одат кон ЕСМ за да се покрие таа загуба и да се ублажи ценовниот ефект, рече Бесими, одговарајќи на новинарско прашање по денешната прес-конференција во Стопанската комора на Македонија.

Потсети дека кон ЕСМ се насочени четири милијарди денари и дополнителни 980 милиони денари. Дополнително, во Буџетот за 2022 година планирани се и средства за докапитализација на ЕСМ. Како мерки кои се во насока на поддршка на граѓаните, Бесими ги посочи и намалувањето на ДДВ и финансиската помош од илјада денари за социјално загрозените семејства и 9.000 пензионери со ниски примања

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!