Вие имате прво да ја знаете вистината

Нема да можете понатаму: Мештаните со камења го запреа американскиот воен конвој во североисточна Сирија

Жителите на неколку села во североисточната сириска провинција Хасака, во координација со владините сили, запреа конвој американски воени возила за да помине низ патот што минува низ нивните населени места.

Според сириската официјална новинска агенција САНА, конвојот од пет американски воени возила, придружуван од формации Курск кои ги поддржуваат Соединетите Држави, бил запрен и по кратко задржување бил принуден да се врати. Селата Ал Дамхија и Абу Дуваил го блокирале патот и го спречиле нивното движење.

Во извештајот се додава дека селаните фрлале камења врз американскиот конвој и извикувале слогани со кои ги осудуваат американските окупаторски сили и милитантите на СДФ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!