Вие имате прво да ја знаете вистината

Нема шега: Ким ги забрани смеата и алкохолот во следните 11 дена по повод годишнината од смртта на неговиот татко

Северна Кореја ја одбележува 10-годишнината од доаѓањето на власт на Јонг Ун, кој владее со најзатворената земја во светот со железна тупаница.

Севернокорејските власти, предводени од Ким Џонг Ун, им забранија на граѓаните да се смеат и да консумираат алкохол во следните 11 дена, додека државата тагува по 10-годишнината од смртта на Ким Џонг Ил, таткото на актуелниот лидер на земјата.

Според Дејли Мејл, на граѓаните им било препорачано и да се воздржат од пазарење, а во тој период нема да се одржуваат спортски настани.

Третиот син

Ким Јонг Ил беше врховен лидер на Северна Кореја од 1994 до 2011 година, кога почина на 69-годишна возраст, а го наследи неговиот трет и најмлад син Ким Џонг Ун.

Радио Слободна Азија емитуваше разговор со жител на Северна Кореја кој објасни како се спроведува забраната.

– Во периодот на жалост не смееме да пиеме алкохол, да се смееме или да се занимаваме со слободни активности. На денот на годишнината од неговата смрт е забрането и купувањето намирници. Во минатото, многу луѓе кои беа фатени во пијана состојба во периодот на жалост беа апсени и третирани како идеолошки криминалци. Ќе ги одведат и никогаш повеќе нема да се видат. „Луѓето не смеат да слават родендени, не смеат да плачат ако некој умре за време на комеморацијата“, рече тој.

Друг извор, жител на западната провинција Јужен Хвангеи, откри дека полицијата била однапред предупредена да внимава на луѓето кои се чини дека не тагуваат.

-Полицијата ќе има посебна должност да се справува со оние кои го нарушуваат расположението на колективната тага. Тоа е посебна должност на полицијата која трае еден месец, вели изворот.

Северна Кореја се уште е под санкции од меѓународната заедница поради развојот на нуклеарно и балистичко оружје, од што не се откажува ниту по смената на власта.

Младиот Ким Џонг Ун, кој се школувал во Швајцарија, имал само 27 години кога ја презел власта.

Многумина очекуваа дека армијата ќе изврши воен удар по смртта на Ким Џонг Ил, но тоа не се случи и младиот наследник брзо ја презеде целата власт во земјата.

Доаѓањето на Ким донекаде го поттикна отворањето на земјата, а тој се сретна со претседателите на Русија, САД, Јужна Кореја …

Поради блокадата на границите нарачана од Ким Џонг Ун поради пандемијата на коронавирус, економската криза во земјата дополнително се влоши.

Во последните недели, фотографиите од Северна Кореја покажуваат дека Јонг Ун видно ослабел, што многумина го поврзуваат со неговата наводно нарушена здравствена состојба.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!