Вие имате прво да ја знаете вистината

Објавен ТАЕН ДОКУМЕНТ НА ​​ГУГЛ ЗА ВАКЦИНИте: Еве што мора да прават вработени кои ЈА ОДБИВААТ имунизацијата!

Вработените во Google кои не биле вакцинирани би можеле да бидат ставени на принуден одмор, а потоа отпуштени од компанијата доколку не ги почитуваат нејзините правила во врска со пандемијата на ковид-19, се вели во интерното писмо до кое дојде CNBC.

Оваа деловна политика, наводно, ќе влијае на вработените кои би потпаднале под мерките на претседателот Бајден во однос на вакцините, кои во моментов се соочуваат со предизвици во Сенатот и судскиот систем.

Според писмото, Гугл им дал на своите вработени до 3 декември да испратат докази за вакцинација или да добијат одобрение за медицинско или верско ослободување.

Од компанијата велат дека секој што нема да направи ништо од овие работи до 13 јануари ќе биде ставен на платен административен одмор од 30 дена. Доколку и по 30 дена не ги почитуваат прописите, би можеле да се соочат со неплатено отсуство до шест месеци, а потоа да бидат отпуштени, пренесува CNBC.

Google не ја негира оваа политика. Портпаролката на Google, Лора Ли Ериксон, изјави за медиумите:

Како што споменавме претходно, нашите барања за вакцинација се еден од најважните начини на кои можеме да ја зачуваме нашата работна сила и да ги направиме нашите услуги да функционираат. Ние сме посветени да направиме се што можеме за да им помогнеме на нашите вработени кои не можат да се вакцинираат да го направат тоа и ние цврсто стоиме зад нашата политика за вакцинација.

Извештајот на CNBC истакнува дека можеби има некои опции за невакцинираните вработени – додека компанијата очекува дека мерките на претседателот Бајден да се применуваат главно за сите, вработените можат да бараат позиции што не се опфатени со нив, веројатно оние надвор од канцеларијата.

Ако најдат такви позиции (или веќе ги имаат), треба да можат да ја вршат работата од далечина. Google бара вработените во канцеларијата да се вакцинираат, наводно велејќи дека честото тестирање не е прифатлива алтернатива. Исто така, постои опција да побарате изземање.

Иако компанијата не утврдила кога вработените ќе треба да се вратат во канцеларија по појавата на вирусот омикрон, се очекува голем дел од нејзината работна сила да остане на своите позиции. Сепак, CNBC наведува дека дури и работниците од далечина ќе мора да се вакцинираат доколку се опфатени со новите мерки.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!