Вие имате прво да ја знаете вистината

ОВИЕ намирници СЕ МЕЛЕМ ЗА ВИСОК ХОЛЕСТЕРОЛ: Го намалуваат нивото на мастите во крвта за рекордно време!

Доколку имате проблеми со висок холестерол, важно е да ја промените исхраната, се согласуваат сите лекари.

Овие 3 намирници се најдобри во таков случај. Доколку ги вклучите во исхраната, можно е значително да го намалите процентот на маснотии во крвта.

Овес, овес, јачмен

Овесната каша содржи растворлив тип на влакна кои се особено ефикасни во намалувањето на холестеролот бидејќи се врзуваат за липопротеинот со ниска густина (LDL) во дигестивниот тракт и помагаат да се елиминира од телото преку изметот. NHS препорачува овес и јачмен како корисна храна за контрола на холестеролот.

Леб од интегрално или цело зрно

За луѓето со висок холестерол, овој вид леб е далеку подобра опција од белиот. Содржи многу диететски влакна: Според експертите, возрасните треба да се трудат да консумираат најмалку 30 грама влакна дневно бидејќи тие ја попречуваат активната апсорпција на холестеролот во цревата, но го поттикнуваат неговото излачување со столицата.

Цели житарки или трици

Овие намирници се исто така богат извор на влакна и затоа ефикасно помагаат во намалување на нивото на холестерол. За да се намали концентрацијата на „лошиот“ ЛДЛ холестерол, најдобро е да се јаде 5 до 10 грама или повеќе растворливи влакна дневно.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!