Вие имате прво да ја знаете вистината

Огромен пајак ја „нападна“ австралиската министерка за здравство додека презентираше ковид статистики, нејзината реакција е одлична

Австралиската министерка за здравство Ивет Д’ат одржала прес-конференција во Квинсленд, но не знаела дека ќе и попречи џиновски пајак-ловец.

Министерката зборуваше за најновите ковид-статистики, а потоа еден од новинарите и викна: „Министрке, има огромен пајак на тебе!“

Д’ат се обиде да остане смирен и само рече: „Може ли некој да го отстрани тој пајак? Едно лице од нејзиниот персонал се справи со пајакот, а министерката дури се пошегува со новинарите во тоа време, велејќи им дека сега „им покажува колку може да биде смирена“.

Ќе продолжам да зборувам како да немам пајак на грбот, но предупредувајте ме ако ми се доближи до лицето“, им рече министерката. Наскоро пајакот беше отстранет од конференцијата, а австралиската министерка заклучи: „Имаме и ковид и пајаци!

Пајакот ловец припаѓа на група големи пајаци чии нозе можат да достигнат должина до 15 сантиметри. Тие можат да бидат отровни, но не се склони кон каснувања, па затоа не се сметаат за опасни, пишува Би-Би-Си.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!