Вие имате прво да ја знаете вистината

Одземен имунитетот на блискиот соработник на Орбан, „потонат“ во голем корупциски скандал: „Многу срамно“

Во Унгарија на премиерот Виктор Орбан, речиси никој од најтесниот круг на премиерот немал проблеми поради корупцијата. Но сега се случи токму тоа. На почетокот на неделава унгарскиот парламент му го укина имунитетот на пратеникот Пал Волнер. Помалку од една недела претходно, државниот секретар и заменик-министер за правда на владејачката партија Фидес поднесе оставка. Ова следеше откако Државното правобранителство соопшти дека покренало постапка против овој политичар поради сомневање за корупција, пишува Дојче веле.

Пари за атрактивни работни места

Се сомнева дека Волнер, на својата позиција, каде што одлучувал и за именување нови извршители, редовно добивал суми меѓу 5.500 и 13.800 евра за фаворизирање на изборот. На процесот присуствуваше и Ѓогс Шадл, претседател на Одделот за извршување, кој на Волнер му испрати пари и имињата на оние кои требаше да бидат избрани. Оваа практика беше исклучително профитабилна: Волнер со текот на годините заработил околу 230.000 евра, а Шадл над 2,2 милиони. Се плаќало мито и за други атрактивни работни места, а Волнер и Шадл биле како во филмски трилер, во ресторани и гаражи, а плаќањата обично се вршеле еднаш месечно.

Функцијата на извршители беше реформирана во 2015 година по бројни поплаки за нивната работа. Оттогаш, диплома од правниот факултет е услов за добивање на оваа атрактивна позиција во јавниот сервис.

Шадл и неговата сопруга беа уапсени на почетокот на ноември на аеродромот во Будимпешта непосредно пред летот за Дубаи. Оттогаш тој заедно со уште петмина обвинети во аферата се наоѓа во истражен затвор. Како што пишуваат унгарските медиуми, еден од нив веќе се изјаснил против Волнер.

Особено незгодно за владејачката партија, 59-годишниот Волнер не беше само еден од клучните функционери во судството, туку и еден од најважните стратези во Фидес, партијата на премиерот Виктор Орбан. Како претставник на партијата за северниот унгарски регион Комаром-Естергом, овој адвокат е важна алка во синџирот на политичка моќ на Орбан во Унгарија. Орбан и тој се познаваат откако студирале право во Будимпешта.

Аферата Пегаз

По падот на комунистичката диктатура во доцните 1980-ти, Волнер работеше како адвокат долги години, при што му се приклучи на Фидес дури во 2004 година. Неговиот политички подем започна со победата на Орбан во 2010 година, кога стана пратеник и државен секретар во Министерството за национален развој . На таа позиција тој водеше релативно затскриен политички живот без прекумерно истакнување во партиската номенклатура.

Се додека неговото име не почна да се споменува во врска со скандалот околу Пегазус, програма за шпионирање паметни телефони. Програма дизајнирана за следење на терористички и криминални активности е користена во Унгарија за прислушување на непосакуваните новинари и политички противници, особено оние кои ги имаа на окото истрагите за корупција во владата.

Може ли Орбан да ја спаси работата?

„Случајот Волнер е многу срамен за владата на Орбан“, вели Андрас Биро-Наги, директор на тинк-тенкот „Полиси Солушнс“. Најважната тема на главниот противник на Орбан, опозицискиот кандидат Питер Марки-Зај, е, како што изјави Биро-Наѓ за ДВ, борбата против корупцијата. Случајот на Волнер го поддржува наративот на опозицијата дека Фидес изградил високо развиена корумпирана мрежа која, во меѓувреме, цврсто ги држи во свои раце сите пори на јавниот живот во Унгарија, пишува Дојче веле.

Орбан, од друга страна, сака да докаже дека Волнер работел сам и дека со целиот случај, Фидес нема никаква врска со тоа.

Но, самиот почеток на истрагата за случајот Волнер се граничи со многу набљудувачи во Унгарија. Засега државното јавно обвинителство не најде причина да покрене истрага во многу случаи кога новинарите открија корумпирани политичари.

Во моментов многумина се прашуваат како е можно во Унгарија, каде што многу механизми не функционираат без знаење на Орбан, може да покрене истрага неколку месеци пред парламентарните избори. Гергели Гуљасбетонт, шеф на канцеларијата на Орбан, го наведува случајот Волнер како доказ за владеењето на правото во Унгарија. Аналитичарот Биро-Наѓ смета дека Орбан дури би можел да го искористи овој случај во конфликт со Европската комисија, која смета дека владеењето на правото во Унгарија е загрозено.

Но, прашање е колку овој случај на корупција ќе има корист за Унгарија. Во секој случај, за време на неговата неодамнешна посета на Унгарија, францускиот претседател Макрон рече дека за време на неговото претседавање со Европската унија во првата половина на следната година, Франција ќе започне механизам за владеење на правото кој служи доколку една земја, во овој случај Унгарија, може да се казни за непочитување на европските правни норми.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!