Вие имате прво да ја знаете вистината

Папата го прослави 85-тиот роденден со 12 мигранти, момчето му порача: „Ти не спаси“

Група мигранти од кипарските бегалски кампови кои се преселиле во Италија на иницијатива на папата Франциско денес му го честитаа 85-тиот роденден.

„Ти нѐ спаси“, му рекол африканско момче на Францис за време на состанокот во Апостолската палата во Ватикан, еден ден откако дванаесет мигранти пристигнале од Кипар.

Тие му посакаа среќен роденден и донираа слика од бегалец од Авганистан на која се гледа како мигрантите го преминуваат морето.

Првиот од 50-те бегалци кои пристигнаа во Италија од кипарските кампови на иницијатива на Францис се од Конго, Камерун, Сомалија и Сирија.

Останатите ќе пристигнат во следните неколку месеци, а за нив ќе се грижи и ќе ги интегрира во општеството католичката хуманитарна организација Sant’Egidio.

Папата се согласи да ги премести мигрантите за време на неговата посета на Кипар на почетокот на декември.

Првиот католички водач од Латинска Америка, избран во 2013 година, ја посочи грижата за мигрантите и бегалците како еден од приоритетите на неговиот понтификат.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!