Вие имате прво да ја знаете вистината

Предупредување од експертите: Биткоинот можеби нема да трае уште долго, еве зошто

Никој не може да предвиди каква ќе биде иднината на биткоинот, но еден академик смета дека најпопуларната криптовалута во светот ќе исчезне во блиска иднина.

Есвар Прасад, професор по меѓународна трговска политика во Корнел, изјави за CNBC дека „биткоинот можеби нема да трае долго“.

Вредноста на биткоинот е прилично „нестабилна“ во последно време, а во последниот месец цената на дигиталните монети падна од 58.000 долари на под 46.000 долари. Во петокот цената на биткоинот беше 45.637 долари.

Блокчејн технологијата зад повеќето криптовалути не е „ефикасна“ денес, вели Прасад. Биткоинот користи „еколошки штетни механизми за проверка на трансакциите“, поради што карбонскиот отпечаток на биткоинот е поголем од отпечатокот на цел Нов Зеланд.

Прасад вели дека новите криптовалути користат блокчејн технологија многу поефикасно од биткоинот, поради што довербата на инвеститорите во оваа валута брзо ќе исчезне.

Од друга страна, Прасад верува дека криптовалутите се корисни ако најдат поевтин и поеколошки начин на копање и ако до нив може да пристапат пошироките маси.

„Колку и да не ви се допаѓа биткоинот, тој започна револуција која директно или индиректно ќе им користи на сите“, рече тој, објаснувајќи дека со појавата на биткоинот, централните банки почнаа да размислуваат за уништување на нивните дигитални верзии на националните валути.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!