Вие имате прво да ја знаете вистината

Формирана нова чешка влада: Партијата на Пиратите го добива министерството за надворешни работи

Чешкиот претседател Милош Земан назначи нова либерално-конзервативна влада на чело со премиерот Петер Фиале. Коалицијата од пет партии има 108 од 200 места во парламентот.

Новата чешка влада има 18 министри, од кои три се жени, објави француската новинска агенција АФП. За прв пат од 2010 година, дел од владата повторно е Министерството за европски прашања на чело со Микулас Бек. Чешка ќе претседава со Советот на ЕУ во втората половина на следната година.

Земан по првичните резерви му ја отстапи фотелјата на министерот за надворешни работи Јан Липевски од редовите на Пиратите, бидејќи не сака да ја оптоварува владата која е пред многу предизвици.

Владата се соочува со зголемена инфлација и пораст на цените на енергијата, рекорден буџетски дефицит и пандемијата Ковида-19.

„Се соочуваме со големи проблеми – од ковид-19 до трошоците за енергија и општ пораст на цените“, рече Фиала (57), поранешен универзитетски професор по политички науки, кој вети системски решенија на церемонијата на инаугурација. Како што рече, нема да биде лесно, но убеден е дека заедно ќе успеат.

Земан тоа ѝ го посака и на новата влада.

„Или можеш да успееш или не, прво ти го посакувам“, рече чешкиот претседател.

Поранешната влада одлучи да ги вакцинира лицата постари од 60 во март следната година, но новиот министер за здравство Властимил Валек веќе најави дека ќе ја укине одлуката, јавува германската новинска агенција ДПА.

Еден од првите големи предизвици за новата влада ќе биде усвојувањето на буџетот за 2022 година, кој предвидува да се потрошат 80 милијарди круни (3,17 милијарди евра).

На меѓународна сцена, новата влада ќе биде попроевропска. Таа сака да ја зајакне соработката со „демократиите“ како Јапонија и Тајван во Азија. Се очекува и преглед на односите со Кина и Русија, кон кои се приклонуваше претседателот Земан.

Претседателот долго време се спротивставува на назначувањето на 36-годишниот Липевски за шеф на дипломатијата, и затоа што има постуден однос кон Израел и неговите партнери од Вишеград, пренесува Ројтерс.

Парламентарните избори во земјата се одржаа во октомври, а до денешното именување на новата влада актуелните работи ги вршеше владата на Андреј Бабиш. Тој беше под притисок од откритијата во документите на Пандора за неговиот контроверзен бизнис со недвижнини, а го истражуваат и чешката полиција и Европската комисија за наводна злоупотреба на европските фондови.

Неговата партија АНА освои нешто помалку од 28 отсто од гласовите. Тие беа поразени со тесно мнозинство од конзервативната опозициска алијанса Сполу (Вкупно), во која беа ТОП 09, ОДС и КДУ-ЦСЛ. На почетокот на ноември беше постигнат договор за коалиција со Пиратите и партијата Стен.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!