Вие имате прво да ја знаете вистината

АЛАРМантно ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Омикрон се шири како молња, Европа заклучена за Божиќ, заседава Комитетот Кобра!

Повеќето земји ги заоструваат мерките поради доаѓањето на новиот, многу позаразен вид на коронавирус, кој ќе стане доминантен веќе во 2022 година.

Сè повеќе земји низ Европа воведуваат нови, построги правила за да го забават доаѓањето на омикрон, нов, многу позаразен вид на коронавирус, за време на претстојните празници! Овој вид се очекува да стане доминантен на Стариот континент во првите недели од 2022 година.

Ситуацијата стана алармантна откако овој вид првпат беше регистриран пред неколку недели во неколку африкански земји. Би-би-си јавува дека француските власти најавиле дека ќе го намалат периодот помеѓу примањето на втората и третата доза од вакцината на четири месеци.

Обединетото Кралство бележи рекорди за бројот на заболени на дневна основа во последните три дена. Во петокот таа имаше повеќе од 93.000 случаи на коронавирус, од кои повеќе од 15.000 беа потврдени случаи на омикрон. Поради ширење на новиот сој, итно е свикан состанок на Комитетот Кобра, кој одлучува за мерки во вонредни околности. На средбата присуствуваше и премиерот Борис Џонсон. Во последнава недела во Британија е забележан пораст на бројот на пациенти за 59 отсто. Од почетокот на пандемијата во Британија, повеќе од 147.000 луѓе починале, додека над 11 милиони се заразени.

Омикрон се шири со молскавична брзина, наскоро ќе стане доминантен – изјави Жан Катекс, премиерот на Франција, најавувајќи дека од почетокот на 2022 година правилата ќе бидат построги во земјата, т.е. дека само вакцинирани ќе можат да посетуваат ресторани или да користат јавен превоз. – Не можеме да дозволиме одбивањето на малцинство Французи да се вакцинираат да влијае на животот на целата земја.

Во Холандија, премиерот Марк Руте најави дека вонредните мерки, кои требаше да бидат укинати за Божиќ, ќе бидат продолжени до 14 јануари. Имено, во Холандија од крајот на ноември рестораните и повеќето продавници ќе бидат затворени од 17 до 5 часот наутро. Во петокот во Холандија се регистрирани повеќе од 15.400 нови случаи.

Во моментов, негативниот резултат од тестот важи како здравствена пропусница. Кастекс додаде дека поголемите јавни забави и огномети ќе бидат забранети за пречек, како и точење алкохол на јавни места и препорача дури и вакцинираните да се тестираат самоиницијативно пред да се соберат на новогодишните забави. Од почетокот на пандемијата во Европа, повеќе од 89 милиони луѓе се заразени со коронавирус, додека над 1,5 милиони починале.

Германскиот министер за здравство Карл Лојтербах рече дека земјата „мора да се подготви за предизвик каков што никогаш досега немала“. Леутербах, поранешен професор по епидемиологија, потврди дека Германија ќе добие уште 80 милиони дози вакцини во вториот квартал на 2022 година. Германија ги идентификуваше Франција, Норвешка и Данска како земји со „висок ризик“ поради зголемениот број на инфекции. Во петокот во Германија беа пријавени повеќе од 42.000 случаи.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен најави дека секој што ќе влезе во Европската унија ќе мора да направи ПЦР тест за да се забави ширењето на новиот вид коронавирус. Таа на Самитот на лидерите на земјите-членки на Унијата ги повика сите земји повторно да ја воведат мерката според која е неопходен ПЦР тестот пред пристигнувањето во една од земјите-членки, како и по пристигнувањето на територијата на Унијата.

Данскиот премиер Мете Фредериксен изјави дека „правилата на играта се сменија во рекордно време“ и најави затворање на театрите, кината, забавните паркови и конференциските центри.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!