Вие имате прво да ја знаете вистината

Го уапсив Аркан, а Туѓман го ослободи, преку автоматот откривме дека работи за КОС

На Ражнатовиќ му одзедовме Хеклер и Кох, а преку фабричкиот број утврдивме дека автоматот бил продаден на Сојузниот секретаријат за внатрешни работи и ни беше јасно за кога работел, вели познатиот хрватски адвокат.

Жељко Ражнатовиќ Аркан од мали нозе работел во Федералната служба за државна безбедност. По распадот на СФРЈ, можно да продолжил да работи за војската или српската тајна служба. Тој не беше слободен стрелец како што се сметаше.

Ова го вели хрватскиот адвокат Анто Нобило во интервјуто за белградски Курир, кој како обвинител во Хрватска го уапси Ражнатовиќ, подоцна шеф на паравоената српска доброволна гарда, непосредно пред почетокот на војната во поранешна Југославија.

Го уапсивме во рана фаза на подготовка за војна. Морам да кажам дека е уапсен од полицајци од Двор на Уна, инаку од српска националност. Тие беа класични југословенски милиционери. Луксузен џип од Белград двапати полека возел околу полициската станица. Патниците во џипот ја набљудувале станицата, а класичните милиционери веднаш реагирале и ја повикале патролата да ги запре. Тие го пронашле нивното автоматско оружје, бомбите и ги затвориле. Значи, чист случај. Никој не знаеше дека Аркан ќе помине таму. Се разбира, нашите во Загреб подоцна се пофалија дека долго време биле следени и дури потоа уапсени, но ништо од тоа не е точно, вели Нобило и додава:

Отпрвин немавме ништо. Но, кога на Аркан му го запленивме автоматот Хеклер и Кох, преку фабричкиот број утврдивме дека тој бил продаден на Сојузниот секретаријат за внатрешни работи и ни беше јасно кога тој работи. Од судењето на Аркан и уште двајца, се сеќавам дека Аркан беше доста елоквентен. Тој одржа релативно силен завршен говор. Изгледаше самоуверен. Веројатно имал информации дека федералните служби за кои работел ќе го извлечат.

Нобило вели и дека Аркан дал значаен придонес за стандардот на затворениците во Хрватска.

Секако, веднаш го посетија агенти на хрватските тајни служби. Тие преговараа, а тој побара телевизор во ќелијата и тие го одобрија тоа. Откако излегол, телевизорот им го оставил на затворениците во ќелијата, по што тие морале да им дозволат и на другите да го сторат тоа – вели тој.

Според соговорникот на белградски Курир, Ражнатовиќ од младоста работел за тајната служба.

Аркан од младоста работел во Сојузната служба за државна безбедност, а по распадот на СФРЈ, можно е да го превзеле или војската или српската служба. Не знам точно. Не беше слободен стрелец, како што се претпоставува. Тој ги водеше паравоените единици кои вршеа различни злосторства врз цивили и воени затвореници. Се обидов да го задржам во затвор, но зад мојот грб интервенираа од кабинетот на хрватскиот претседател Туѓман директно до судијата да го ослободи од притвор. Да успеевме да го задржиме во притвор, можно е дека ќе му направевме услуга, наведува Нобило.

Животот на Аркан го проучував во одбраната на Јосип Перковиќ, последниот шеф на хрватската СДБ и првиот шеф на тајните служби – цивилни, а подоцна и воени – во Република Хрватска. Судењето, во режија на БНД, се одржа во Минхен. Утврдивме дека Федералната служба ги ангажирала Аркан, Гишка и други момци од белградскиот асфалт да ја спроведат акцијата Ѓурековиќ. Напишав цела книга за тоа. Интересно е што Аркан се споменува во писмото на Јосип Перковиќ до Федералната СДБ, бидејќи добил информација дека Аркан и неговиот тим се подготвувале да го убијат Туѓман кога Споменикот на Бан Јелачиќ бил вратен на главниот плоштад во Загреб во 1990 година, заклучува Нобило.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!