Вие имате прво да ја знаете вистината

Градоначалникот на Лондон загрижен за ширењето на омикронот: „Хоспитализацијата повторно се зголемува“

Градоначалникот на Лондон Садик Кан утрово изјави дека е „екстремно загрижен“ за ширењето на омикронската верзија на коронавирусот што сега преовладува во главниот град на Обединетото Кралство и започна постапка за предупредување што вклучува координиран одговор од јавните служби.

„Зголемувањето на бројот на заразени верзии на омикрон во нашиот главен град е многу загрижувачка“, рече пратеникот на Лабуристичката партија, додавајќи дека по втор пат од почетокот на пандемијата прогласил аларм.

Постапката веќе беше започната на 8 јануари 2021 година кога на болниците во Лондон им се закануваше преголем метеж.

„Варијантата омикрон брзо преовлада поради брзото ширење на случаи на инфекција, а бројот на хоспитализации во нашите болници повторно расте“, додаде Садик Кан, повикувајќи ги лондончаните да се вакцинираат.

Според градската управа, во последните седум дена во Лондон се пријавени 65.525 новозаразени со коронавирус, од кои 26.418 во последните 24 часа.

Голем број јавни служби како што се болниците, пожарникарите и полицијата се соочуваат со недостиг на персонал поради одење на боледување поради вирусот.

Британската агенција за безбедност денеска соопшти дека се потврдени повеќе од 10.000 новозаразени со омикрон, или вкупно скоро 25.000.

Во петокот беа пријавени вкупно повеќе од 93.000 новозаразени со Ковид-19, што е нов рекорд трет ден по ред.

Некои британски медиуми пишуваат дека владата размислува за двонеделна забрана за собири во затворени простории по Божиќ со цел да го потисне бранот на зарази.

Обединетото Кралство е меѓу најтешко погодените земји и има повеќе од 147.000 смртни случаи од почетокот на пандемијата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!