Вие имате прво да ја знаете вистината

Демонстрантите со ултиматум до Вучиќ и владата: „Имате рок до 7 јануари, инаку цела Србија ќе стане“

Движењето на граѓански здруженија и иницијативи „Еколошко востание“ им даде ултиматум на српскиот претседател и влада во саботата да ги повлечат сите договори и да прогласат мораториум на ископувањето на литиум до 7 јануари, заканувајќи се во спротивно „цела Србија ќе стане“.

По три недели масовни протести и блокади на патиштата ширум земјата, српските власти ги повлекоа или делумно ги изменија контроверзните закони и Просторниот план за Лозница, кој предвидува изградба на рудник за литиум во западна Србија.

Нешто повеќе од илјада луѓе, кои еден час ја блокираа раскрсницата на двете најфреквентни улици во српската престолнина, извикуваа „Рио Тинто Марш од Србија“ и „Предавство“ за поддршка на барањата на водачите на Еколошкото востание и ултиматум до српскиот претседател Александар Вучиќ да го избрише проектот за ископ на литиум „Јадар“ и да ја протера корпорацијата Рио Тинто е од земјата.

Организаторите на протестот најавија дека во спротивно Вучиќ „ќе се соочи општа мобилизација низ цела Србија“.

Еден од водачите на Еколошкото востание, Александар Јовановиќ Ќута, побара воведување мораториум за истражување и ископ на литиумска руда во Србија, како и повлекување на сите извештаи и прекинување на тужбите против учесниците во претходните протести и блокади.

Од обвинителите беше побарано кривично гонење на демонстрантите кои пред две недели ги нападнаа демонстрантите со гумени чекани и палки и ги нападнаа демонстрантите во Шабац со багер.

По укинувањето на „Просторниот план на градот Лозница“, владата на Србија мора да ја укине уредбата за усвојување на просторниот план на просторот за посебна намена за проектот „Јадар“ за отворање на рудникот за литиум, беше наложено од демонстрантите.

Во спротивно, како што беше речено, по Божиќ блокадите и протестите ќе продолжат низ цела Србија.

Ќе бидеме таму каде што припаѓаме – да ја браниме оваа земја, бидејќи таа ни припаѓа на сите нас, рече Јовановиќ.

Реагирајќи на протестот, министерката за рударство и енергетика Зорана Михајловиќ побара лидерите и активистите на „Еколошко востание “наместо да се кријат зад еколошките прашања, на граѓаните да им ја претстават својата политичка програма, наведувајќи дека „нема договор“ меѓу Владата и Рио Тинто или со која било друга компанија за експлоатација на литиум.

Јовановиќ претходно изјави дека Александар Вучиќ „ќе направи се“ и ќе ги исполни сите барања само за да се смири ситуацијата до изборите најавени за почетокот на април следната година.

Движењето „Еколошко востание“, кое обединува десетици здруженија, организации и граѓански иницијативи, претходните три саботи организираше протести и блокади на патишта и автопати, барајќи повлекување на контроверзните закони за експропријација и распишување на референдум.

Активистите ги гледаат овие закони како формални предуслови за владата да го олесни добивањето дозволи и одобренија за истражување и експлоатација на литиум во поголемиот дел од западна Србија.

Соочен со притисок од илјадници луѓе на улиците и патиштата, српскиот претседател одби да го потпише контроверзниот закон за експропријација и да дозволи делумни измени на законот за референдум и народна иницијатива од владата.

Српската влада, исто така, се соочи со енергетска криза минатата недела, откако една третина од нејзиниот енергетски систем беше исклучена во понеделникот по обилните снежни врнежи минатата недела, а снабдувањето со електрична енергија постепено беше нормализирано за повеќе од 136.000 корисници во текот на неделата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!