Вие имате прво да ја знаете вистината

Доколку започне воен конфликт овие држави ќе бидат срамнети со земја! Страшно предупредување на Белоруски генерал

Заменик-државниот секретар на Советот за безбедност на Белорусија, генерал-мајор Владимир Арчаков, даде изјава со која оцени дека во случај на голем конфликт во Европа, балтичките држави едноставно ќе бидат уништени.

Што се однесува до другите наши западни, поточно северозападни соседи (освен Полска), тие самите по себе не претставуваат никаква воена закана и немат добра воена сила – изјавува Арчаков во интервју за магазинот Национална одбрана.

Тој смета дека најголемата опасност доаѓа од однесувањето на балтичките држави кое е постојаното како што изјави тој, „буквално смешно“, бидејќи секогаш сакаат ескалирање на ситуацијата, како да сонуваат за сериозен конфликт, не земајќи предвид дека доколку тој се случи, конфликтните центри ќе можат едноставно да ги избришат од лицето на земјата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!